wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaNiekończący się problem dzikich wysypisk

Niekończący się problem dzikich wysypisk

Dzikie wysypiska śmieci w lasach to problem znany od dawien dawna. Wyrzucanie ich do lasu to nie tylko straszne prostactwo, ale też i wykroczenie, za które można dostać nawet 5000 zł grzywny. Natomiast za wywożenie do lasu odpadów można nawet trafić do aresztu na 30 dni.

art. 162 kodeksu wykroczeń
§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę — do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

Publikujemy list od czytelniczki zażenowanej tym procederem.

Dzień dobry,
Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w nagłośnieniu i rozwiązaniu problemu śmieci w lesie w okolicy Inowłodza. Od lat spędzam w Inowłodzu sezon letni i w sierpniu tego roku, podczas spaceru natknęłam się na wysypiska śmieci w lesie za betoniarnią w Inowłodzu. Przesłałam zdjęcia i wiadomość do gminy z prośbą o rozwiązanie tego problemu. Niestety moje zgłoszenie zostało zupełnie zignorowane. W piątek (2.11) ponownie byłam w tych samych miejscach i śmieci nie zostały usunięte. Jestem zdruzgotana tym widokiem i faktem, że niedługo zamiast lasu będzie tam wysypisko wszelakich odpadów..co kilkanaście metrów można natknąć się na widoki takie jak na zdjęciach. Śledzę profil Nasz Inowłódz i widzę, że poruszają Państwo różne tematy i wieści z okolicy dlatego zdecydowałam się napisać w tej sprawie. Bardzo proszę o pomoc w nagłośnieniu tego problemu. Wygląda na to, że nikt z władz czy pracowników Gminy Inowłódz nie spaceruje po okolicy oraz nie wie co się dookoła nich dzieje..

Kto powinien śmieci uprzątnąć? 

Jeśli odpady zostały porzucone przez nieznanego sprawcę, to osoba będąca właścicielem działki leśnej może złożyć zawiadomienie do organów ścigania w celu wszczęcia postępowania i ustalenia tożsamości sprawcy wykroczenia. W postępowaniu do sprawcy wykroczenia będą miały zastosowanie przepisy karne ustawy o odpadach lub przepisy kodeksu wykroczeń. Jeżeli właściciel tego nie zgłosi, a odpady znajdują się na terenie nieprzeznaczonym do składowania lub magazynowania, to zgodnie z art. 34 [ustawy o odpadach (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 39, poz. 251 ze zm.)wójt może nakazać ich usunięcie, wydając odpowiednią decyzję. Wprawdzie nie powinien automatycznie uznawać właściciela działki za adresata takiej decyzji, ale może to zrobić. Za posiadacza odpadów w pierwszej kolejności uznaje się ich wytwórcę, ale domniemywa się też, że jest to właściciel działki, na której się one znalazły. W praktyce niełatwo ustalić, kto porzucił na naszym gruncie śmieci (pomóc może ich przejrzenie i znalezienie dowodów świadczących o tym, do kogo należały). Jeżeli się to nie uda, to właściciel gruntu będzie musiał je usunąć na własny koszt. Jeśli będzie wiadomo, kto to zrobił, to ta osoba czy firma zostanie zobowiązana do ich usunięcia.

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH