czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaINWESTYCJENowe mieszkania na wynajem w Inowłodzu

Nowe mieszkania na wynajem w Inowłodzu

Na ostatniej Sesji Rady Gminy Inowłódz, jaka odbyła się w czwartek 23 listopada br., mieliśmy przyjemność gościć Prezesa Zarządu SIM KZN Łódzkie Centrum Sp. z o.o., który przedstawił zgromadzonym radnym oraz gościom oglądającym relację sesji w Internecie, stopień zaawansowania projektu inwestycyjnego, którego efektem będzie wybudowanie w Inowłodzu 20 mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności po 15 latach od oddania budynku do użytkowania.

Przedsięwzięcie realizuje wspólnie osiem samorządów z województwa łódzkiego i jeden z województwa mazowieckiego, z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości, tworząc Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową.

Głównym założeniem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest realizacja budownictwa mieszkaniowego kierowanego do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową. Model finansowy Inicjatywy mieszkaniowej zakłada, że budżety samorządów nie zostaną obciążone kosztami jej realizacji, za wyjątkiem nieruchomości inwestycyjnych, które jednostki zobowiązały się przekazać aportem do Spółki.

Gmina Inowłódz otrzymała dotychczas wsparcie finansowe na objęcie udziałów w tworzonej spółce w wysokości 3 mln złotych oraz 1 191 200,00 zł na sfinansowanie działania inwestycyjnego polegającego na objęciu udziałów w istniejącej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. Pozostałe źródła finansowania inwestycji pochodzić będą w partycypacji najemców, Funduszu Dopłat (BGK), Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (KZN) oraz kredytu SBC (BGK).

Działania planowane w naszej gminie, jak poinformował Prezes Trębski, realizowane są zgodnie z założonym harmonogramem. Pozwolenie na budowę budynków w Inowłodzu zostanie uzyskane do końca 2023 r., a prace realizacyjne podjęte zostaną już w 2024 roku z terminem zakończenia planowanym na koniec 2026 roku. Mieszkania zostaną przekazane najemcom w stanie „pod klucz”, a zatem wymagać będą jedynie umeblowania.

YouTube player

Już w grudniu Rada Gminy Inowłódz opracowywać będzie zasady przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umów najmu lokalu mieszkalnego wraz z kryteriami pierwszeństwa przy przeprowadzaniu naboru. Rady właściwych gmin mają w tym zakresie pełną autonomię, oczywiście z poszanowaniem przepisów regulujących te kwestie i mogą tak kształtować te zasady, aby najskuteczniej odpowiedzieć na zapotrzebowanie gospodarstw domowych, ubiegających się o najem lokalu mieszkalnego na terenie właściwej gminy.

Ponadto Rada Gminy Inowłódz podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Nowe stawki wzrosną o ok. 15% i zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Zwiększenie stawek podatku od nieruchomości zostało spowodowane wzrostem stawek maksymalnych ogłaszanych w obwieszczeniu Ministra Finansów „w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024” oraz wzrostem cen wywołanych inflacją.

Rada Gminy Inowłódz podjęła również uchwałę w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta dla celów podatku rolnego. Obniżono cenę skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego ogłoszoną w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z kwoty 89,63 zł za 1 dt do kwoty 85,00 zł za 1 dt.

Uchwalono także Program współpracy Gminy Inowłódz z organizacjami pozarządowymi na 2024 r., których aktualnie na terenie naszej gminy działa 28.

Na zakończenie Pan Wójt Bogdan Kącki zaprosił wszystkich na zbliżające się uroczystości, związane ze Świętami Bożego Narodzenia: 3.12 – Spalskie Mikołajki, Spalski Jarmark Bożonarodzeniowy, 10.12 – Gwiazdka w Ino, 20.12 – Wigilia dla Samotnych w Klubie Senior+ w Królowej Woli.

Tekst: U. Wieszkowska, R. Dąbrowicz
Foto: K. Pazurek

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH