czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCIOgromne straty ryb na "Miedznej Murowanej

Ogromne straty ryb na „Miedznej Murowanej

W wyniku gwałtownego i nadmiernego obniżenia poziomu wody na remontowanym zbiorniku wodnym „Miedzna Murowana” (powiat opoczyński) poniżej nieprzekraczalnej rzędnej piętrzenia ustalonej  na 192.5 n.p.m., w dniu 14/15.09.2014 r. na w/w akwenie doszło do poważnych strat w bytującym tam rybostanie.

Podjęte natychmiastowe działania w dniach 15-16.09.2014 r. częściowo ograniczyły powstałe straty. W wyniku tych działań udało się uratować uwięzionych około 4 tyś. kg żywych ryb różnych gatunków. Prowadzone działania w dalszych dniach  polegały głównie na usuwaniu i utylizacji śniętych ryb oraz wzmożonej ochronie zbiornika oraz rzeki Wąglanki poniżej zapory, na którą częściowo spłynęły ryby ze zbiornika. Powstałe straty w rybostanie są bardzo wysokie i przekraczają ponad 3 tyś. kg. Głównymi gatunkami śniętych ryb były sandacze i leszcze, niewielki procent stanowiły inne gatunki ryb.

Jednocześnie informujemy, że w/w sprawa w dniu 15.09.2014 r. została zgłoszona przez Okręg PZW do organów ścigania celem ustalenia odpowiedzialnych za  powyższe zdarzenie. Aktualnie trwa szczegółowe szacowanie poniesionych strat PZW, jako użytkownika rybackiego. O dalszych ustaleniach i wynikach postępowania będziemy informować.

Polski Związek Wędkarski Okreg w Piotrkowie Tryb. dziękuje wszystkim pomagającym  w akcji ratowania żywych ryb, ochronie zbiornika i rzeki oraz usuwania ryb śniętych.

dsc00592

Aktualnie w celu ochrony pozostałego przy życiu rybostanu na zbiorniku wodnym „Miedzna Murowana” i odcinku rzeki Wąglanki do mostu drogowego w m. Wągalany został wprowadzony do odwołania całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb.

dsc08119

dsc00595

źródło – http://www.pzw.org.pl/

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH