G-N8HC0LQYDH G-N8HC0LQYDH
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCIPierwszy śnieg. Od czwartku będzie wiało!

Pierwszy śnieg. Od czwartku będzie wiało!

Wczorajsze późno wieczorne opady śniegu wprawiły nas w osłupienie. W sumie to już czas na zimę. 

Kierowcy, którzy nie zmienili jeszcze opon na zimowe powinni mieć się na baczności i jechać bardzo ostrożnie. W piątek w nocy ponownie mają być opady śniegu i bardzo silny wiatr dochodzący w porywach do 120km/h,

Jak informuje IMGW w komunikacie, Polska znajdzie się pod wpływem rozległego, pogłębiającego się niżu, z ośrodkiem przemieszczającym się znad Morza Norweskiego przez południową Norwegię nad południową Szwecję. Jutro wieczorem nad północne rejony kraju nasunie się front chłodny. Napływać będzie chłodne powietrze polarnomorskie.

wiatrNiektóre media zapowiadają nawet nadejście orkanu „Ksawery”. IMGW twierdzi jednak, że póki co trzeba używać nazwy „huragan”.

Huraganem nazywany jest wiatr o sile powyżej 117 km/h (33 m/s). Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan to nazwa stosowana dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Spokojnego.

„Orkan” oznacza zasadniczo cyklon tropikalny formujący się w pewnych rejonach Oceanu Indyjskiego, jednak w mowie potocznej używany jest także jako synonim silnej i bardzo gwałtownej burzy.

(PAP/IAR,GK;żg)

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH