Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

0
12
Smiling adult couple cycling in beautiful autumn park

Na samym początku warto jest określić jak intensywnie jeździ się rowerem oraz jakie ma się plany na przyszłość z nim związane. Wynika to z tego, że jeżdżenie rekreacyjne będzie wymagało zdecydowanie mniej profesjonalnego ubioru. Wiąże się to ze specyfikacją takiej odzieży. Przykładowo dla kolarzy, którym zależy na możliwie najszybszym tempie jazdy potrzebne będą specjalne ubrania oddychające. Ich konstrukcja jest lekka i dodatkowo opływowa – co zmniejsza wpływ oporu powietrza. Profesjonalne rozwiązania technologiczne oczywiście łączą się z wyższą ceną takich produktów. W przypadku osoby, która rekreacyjnie co jakiś czas chce pojeździć w parku na rowerze byłby to zakup zbędny.

Dla osób, które jeżdżą turystycznie również dedykowany będzie inny ubiór. Odzież kolarska w tym przypadku będzie musiała pokrywać się z wymaganiami temperaturowymi jakie postawi zwiedzane środowisko. Przykładowo, jeśli takie aktywności turystyczne odbywają się w górach, w okresie zimowym lub jesiennym zdecydowanie dedykowaną opcją będą specjalne ubiory dodatkowe ocieplone. Wyróżnia je wysoka termoizolacja, dzięki czemu ciało posiada komfort cieplny przy wykonywaniu aktywności fizycznej. Jednocześnie są lżejsze od zwykłych ubrań, więc nie krępują ruchów a mobilność kolarza jest na niezmienionym poziomie.

Odzież kolarska w zależności od warunków atmosferycznych

Niektóre regiony charakteryzują się większą częstością występowania opadów atmosferycznych inne natomiast rzadszą. Warto jest wziąć ten parametr pod uwagę i w odpowiedni sposób dostosować swoją odzież. Ubrania dla rowerzystów zarówno sportowe, jak i amatorskie mogą być wyposażone w specjalne płaszcze przeciwdeszczowe. Charakteryzuje je dobre przyleganie do ciała, czasem termoizolacja oraz oczywiście ochrona przed deszczem albo śniegiem.

W strefach klimatycznych, gdzie opady występują, ale nie są codziennością. Warto jest mieć pod ręką specjalny płaszcz przeciwdeszczowy. Przed kupnem należy upewnić się, czy nie będzie krępował ruchów podczas jazdy. Ograniczona mobilność sprawi, że będzie posiadało się mniejszą kontrolę nad rowerem. Z pewnością będzie to większym zagrożeniem niż same opady.

Osobiste preferencje temperaturowe

Odzież kolarska damska lub męska często posiada opisy oraz specyfikację techniczną, które dedykują ją do określonych temperatur. Różnice indywidualne z zakresu preferencji temperaturowych mogą się z tym nie pokrywać. Innymi słowy, jednej osobie w temperaturze 10 stopni będzie ciepło a innej zimno. Odzież kolarska to nie mała inwestycja, dlatego przed zakupem warto jest zorientować się, co do własnych preferencji.

Professional female cyclist in cycling garment and protective gear riding bicycle in the nature. Training outdoors on a daytime for a race. Portrait of a woman standing next to a bike. Copy space.

Szczególnie interesującą opcją są produkty, które bazują na technologii termoaktywnej. Umożliwia ona dobre trzymanie ciepła przez ubrania, dzięki czemu mając na sobie nawet ich cienką warstwę ciało wyziębia się zdecydowanie wolniej. Taka odzież kolarska sprawdzi się w zimnych warunkach oraz umiarkowanych. 

Czy długość trasy ma znaczenie?

Kolejny element, na który warto jest zwrócić uwagę stanowi ilość jednorazowo pokonywanych kilometrów. Nawet najwygodniejsze siodełka po kilkugodzinnym siedzeniu mogą zacząć ocierać. Zdecydowanie obniża to komfort jazdy i może przełożyć się na przykre konsekwencje w postaci otarć i zaczerwienień. Czasem może to też wykluczyć jazdę przez kilka najbliższych dni. Dla osób, które lubią dłuższe dystanse dedykowane będą specjalne wkładki, które umieszczone są w okolicach pośladków. Spodnie kolarskie dla długodystansowców są zwykle w nie wyposażone. Wyróżnić można ich kilka typów, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretny model warto wypróbować wszystkie i zobaczyć, który najbardziej spełnia oczekiwania. Jeśli siodełko roweru jest po prostu niewygodne dobrym pomysłem i tak może okazać się odzież wyposażona we wcześniej wspomniane wkładki.

Przy tego rodzaju artykułach kluczową rolę często odgrywa cena. Jak w przypadku każdej odzieży i tutaj może być ona czasem podniesiona przez kwestie wizualne a niekoniecznie praktyczne. Przed zakupem warto jest mieć konkretne preferencje, aby dokonać odpowiedniej inwestycji na długie lata.

Ubrania dla kolarzy w zależności od kontekstu będą różniły się użytecznością. Warto jest poznać własne preferencje i zwrócić uwagę na wiele czynników przed zakupem.