wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaPoczta Polska prosi urzędy o dane wyborców

Poczta Polska prosi urzędy o dane wyborców

Tak podpisane maile trafiły po 2 w nocy do urzędów gmin. Chyba ktoś chce wyłudzić dane osobowe obywateli. Niektóre urzędy odmówiły ich przesłania. Co na to Urząd Gminy w Inowłodzu?

Sprawę ujawniła posłanka Agnieszka Pomaska, która przekazała treść wiadomości mailowych, które – według niej – otrzymały urzędy gmin od Poczty Polskiej. Instytucja ta de facto nie miała podstawy prawnej do otrzymania tego typu informacji. Kodeks wyborczy, art. 18, par. 13 jasno mówi, że takie informacje urzędy gminy przekazuję jedynie właściwym „organom wyborczym”.

Dane personalne, typu PESEL, adres zamieszkania, itp. miałyby być przesłane… w formie pliku tekstowego lub CSV. O szyfrowaniu nikt nie słyszał. Hasła również nikt tu nie wymaga. Z treści maila wynika, że dane te mogą być przesyłane za pośrednictwem platformy ePUAP, ale… nie muszą być jedynie wysyłane tam. Powinny być natomiast „opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem osobistym albo podpisem zaufanym”. Warto tutaj zaznaczyć, że zastrzeżenia budzi tutaj aspekt poszanowania danych osobowych w świetle RODO

źródło – https://www.dobreprogramy.pl/poczta-polska-dane-wyborcow-nieszyfrowane,News,107581.html

Krakowski Instytut Prawa Karnego wydał opinie prawną na ten temat (tu: https://kipk.pl/dokumenty/opiniaspiswyborcow.pdf) i ostrzega:

„Polecenie wydane pracownikowi samorządu przez przełożonego (np wójta, burmistrza) nie zwalnia tego pracownika z odpowiedzialności karnej za udostępnienie danych osobowych nieuprawnionemu podmiotowi. Poczta Polska nie ma prawa dostać spisu wyborców”.

Odpowiedź Wójta Gminy Inowłódz Pana Bogdana Kąckiego:

„W dniu wczorajszym wystąpiono do nas z „anonimowym wnioskiem” (podpisanym Poczta Polska) o udostępnienie spisów wyborczych. Po konsultacji z komisarzem wyborczym odmówiliśmy ze względu na braki formalne we wniosku.”

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH