W całej Europie rozgrywki ligowe niebawem ruszą z powrotem po przerwie na mecze reprezentacyjne, a przy tej okazji kibice piłkarscy powinni zwrócić uwagę na kilka wyjątkowo interesujących spotkań w kraju i za granicą.
Przez ostatnie dni europejskie reprezentacje rozgrywały mecze towarzyskie, a część brała jeszcze udział w barażach do przyszłorocznych Mistrzostw Europy.
W tym czasie reszta ligowych piłkarzy cieszyła się z krótkiego urlopu, jednak już niedługo dobiegnie on końca, bowiem już pod koniec tego tygodnia na nowo ruszą rozgrywki w największych lig piłkarskich Europie, a także polskiej Ekstraklasy.
Zaczynając od krajowego podwórka, mecze rozpoczną się już w piątek, kiedy to najprawdopodobniej już na stadionie w Niecieszy miejscowa Termalica podejmie lidera tabeli Piasta Gliwice.
Tymczasem w sobotę lecący na łeb na szyję w dół tabeli Śląsk Wrocław będzie mierzył się na wyjeździe z Legią Warszawa. Jest to z pewnością jedno z najciekawszych starć 16. kolejki Ekstraklasy, bowiem obie drużyny mają sporo do udowodnienia.
Dowodzona przez Stanisława Czerczesowa Legia szuka obecnie stabilizacji, do tej pory przeplatając zdecydowanie udane spotkania ze słabymi. Świetnie wypadły mecze z Cracovią i Lechią Gdańsk, ale słaba postawa w starciu z Club Brugge sprawiła, że Legia najprawdopodobniej odpadnie z Ligi Europy.
Tymczasem Śląsk od kilku tygodni znajduje się w kryzysie, obecnie znajdując się na krawędzi strefy spadkowej. Co prawda trener Tadeusz Pawłowski nie został zwolniony, ale drużynie natychmiast potrzebne są punkty, w przeciwnym razie może ją czekać spadek na dno, a trenera zwolnienie.
Z kolei w niedzielę w Szczecinie dojdzie do spotkania miejscowej Pogoni z otwierającym strefę spadkową Lechem Poznań. Drużyna gospodarzy straciła punkty w ostatnich czterech spotkaniach, do czego w dużej mierze przyczyniła się słabsza ofensywa.
Z kolei prowadzony przez Jana Urbana Lech w dalszym ciągu wygrzebuje się z dołka, odnosząc dwie wygrane w ostatnich trzech spotkaniach. Dodatkowym smaczkiem może być obecność w składzie Lecha Marcina Robaka, byłego zawodnika Pogoni, chociaż jego status nie jest pewny z powodu urazu.
Ciekawie będzie też u naszych zachodnich sąsiadów – hitem 13. kolejki w niemieckiej Bundeslidze będzie bez wątpienia sobotnie spotkanie Schalke 04 z Bayernem Monachium.
Zespół gospodarzy ma za sobą dotkliwą porażkę w derbach Westfalii z Borussią Dortmund, co jest dodatkowo trzecim meczem z rzędu, w którym die Königsblauen stracili punkty. W meczu zagra być może kapitan Benedikt Höwedes, który pauzował ostatnio z powodu złamanego palca.
Tymczasem w składzie Bayernu nie zabraknie Roberta Lewandowskiego, który w trakcie przerwy rozgrywał z polską reprezentacją mecze sparingowe z Islandią i Czechami. Polski snajper nadal nie spuszcza z tempa, a wobec tego także w Gelsenkirchen może zapisać się na listę strzelców.
We włoskiej Serie A w sobotni wieczór dojdzie z kolei do pojedynku Juventusu Turyn z AC Milanem. Obie drużyny zanotowały ostatnio zwyżkę, awansując odpowiednio na siódme i szóste miejsca.
Mistrzowski Juventus rozpoczął sezon bardzo słabo, wypadając poza pierwszą dziesiątkę, ale wygrał trzy z ostatnich czterech spotkań. Tak samo zresztą z Milanem, który na dodatek przed przerwą zdobył punkt w bezbramkowym remisie z Atalantą, w dużej mierze dzięki fantastycznej postawie 16-letniego bramkarza Gianluigiego Donnarummy.
W Hiszpanii prasa już od tygodni rozpisuje się o nadciągającym El Clasico, czyli starciu Realu Madryt z Barceloną, a także o walce Leo Messiego z kontuzją, która może mu uniemożliwić start w prestiżowym spotkaniu.
W angielskiej Premier League wyczekiwanym hitem jest spotkanie Manchesteru City z Liverpoolem. Obie drużyny dobrze pamiętają zaciętą rywalizację o tytuł z sezonu 2013/14, a na dodatek w składzie Citizens powinien pojawić się Raheem Sterling, do niedawna zawodnik Liverpoolu.
Man City liczy na zdobycie w tym sezonie korony mistrza, ale dowodzony przez Jürgena Kloppa Liverpool zamierza pokazać, że spisywanie drużyny na straty były błędem.
Mając do wyboru tak wielką liczę piłkarskich szlagierów, najbliższy weekend będzie dla każdego kibica piłkarskiego prawdziwą ucztą.