Rzeczoznawca majątkowy. Czym się zajmuje?

0
55
Reklama

Rzeczoznawca majątkowy to zawód regulowany, który określa Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Czym zajmuje się wykonująca go osoba? W jakich sytuacjach konieczne może być skorzystanie z jej usług? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?

Jak wspomniano we wstępie rzeczoznawca majątkowy to zawód regulowany przez Ustawę o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z jej treścią jest to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Niezależnie od tego, czy przeprowadzana jest wycena nieruchomości w Łodzi, czy innymi mieście przyjmuje ona postać operatu szacunkowego, który musi spełniać wymogi Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego z 21 września 2004 r. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://nieruchomosci-dnp.pl/operat-szacunkowy/. Ile kosztuje operat szacunkowy w Łodzi? Warto mieć świadomość, że przepisy nie określają w żaden sposób opłat pobieranych przez rzeczoznawców, co sprawia, że mogą oni dowolnie określać swoje ceny. W efekcie wycena nieruchomości może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych i jest uzależniona m.in. od stopnia trudności jej dokonania. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że cena operatu szacunkowego w Łodzi może być atrakcyjniejsza niż ta, która zaoferuje rzeczoznawca z Warszawy, co wynika przede wszystkim z kosztów prowadzenia działalności. W efekcie dużą popularnością cieszy się wyszukiwanie w Internecie hasła: operat szacunkowy Łódź cennik.

W jakich sytuacjach sporządza się wycenę nieruchomości?

Przeprowadzenie wyceny nieruchomości, czyli sporządzenie operatu szacunkowego to czynność, która może być wymagana w wielu sytuacjach. Przykładem może być bowiem nie tylko zakup, czy sprzedaż nieruchomości, ale również podział majątku, czy przeprowadzenie postępowania spadkowego. Operat szacunkowy sporządza się również w celu ustalenia opłaty adiacenckiej, przeprowadzenia amortyzacji środków trwałych, uzyskania odszkodowań, czy wyceny nieruchomości w celu ustanowienia hipoteki.

Podsumowując należy stwierdzić, że rzeczoznawca majątkowy w Łodzi, którego oferta jest dostępna pod linkiem: nieruchomosci-dnp.pl oferuje wykonanie operatu szacunkowego dla różnych celów. Gwarantuje przy tym krótki czas przeprowadzenia wyceny oraz najwyższą jakość usług.

Reklama