G-N8HC0LQYDH G-N8HC0LQYDH
niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCISpacer po regionie łódzkim z senatorem Ryszardem Bonisławskim

Spacer po regionie łódzkim z senatorem Ryszardem Bonisławskim

W dniu 25 kwietnia na zamku w Inowłodzu, odbyła się prelekcja znanego przewodnika, znawcy historii i kultury województwa łódzkiego senatora Ryszarda Bonisławskiego. Była to prelekcja wpisująca się w cykl prowadzonych wykładów na temat dziedzictwa kulturowego ziemi łódzkiej.
Po uroczystym przywitaniu Senatora, przez Zenona Chojnackiego – Wójta Gminy Inowłódz, słuchacze Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów z Inowłodza, już na wstępie zaczęli zadawać mnóstwo pytań Senatorowi. Wspominając m. in. przez panią Prezes Barbarę Opacką, wcześniejsze wizyty prelegenta w urokliwym miejscu, jakim jest Inowłódz.
Prelekcja rozpoczęła się od przybliżenia piękna tego miejsca, przez Senatora: „Inowłódz, to jedno z najstarszych miejsc w Polsce z najstarszym istniejącym kościołem z 1086 roku. Ma wyjątkowe położenie, wyrasta z nizinnego obszaru, otoczonego pagórkami i lasami dawnej Puszczy…” – mówi Ryszard Bonisławski
W trakcie ponad godzinnego wystąpienia Senatora, słuchacze prelekcji odbyli sentymentalną podróż po zakątkach regionu ziemi tomaszowskiej, słuchając o historii zabytków oraz pięknie ukształtowania krajobrazu, m. in. okolic Łowicza, Nieborowa, Inowłodza, Spały i oczywiście Inowłodza. Byli również zachęcani i inspirowani do odwiedzenia miejsc trochę bardziej oddalonych od swojej miejscowości zamieszkania, np: Domaniewic, małej miejscowość obok Łowicz, w której można obejrzeć niezwykłe organy w kształcie orła. Walewic gdzie urodził się syn Napoleona, przybliżenie tego miejsca połączone z wplątanymi wątkami z życiu Pani Walewskiej, prowadziły słuchaczy po wielowątkowych ścieżkach losów ludzkich opisanych na tle dworów, kościołów, dolin i pagórków naszego regionu.

Prelekcja obfitowała w barwne anegdoty i ciekawostki, m.in. dotyczące pierwszego wzniesionego ceglanego kościoła w naszym województwie. Całość tej podróży w czasie i przestrzeni, była usytuowana w kontekście przybliżania losów wybitnych postaci mających wpływ na tworzenie historii, co tworzyło spójną narrację przybliżania biegów wydarzeń dziedzictwa regionu łódzkiego. Podkreślając iż, tak łatwo utracić to co zostało stworzone, namawiając do dbania o naszą tradycje.
Omawiane zabytki prezentowane były na współczesnych oraz archiwalnych i unikatowych zdjęciach ze zbiorów prelegenta, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

* Wykład odbył się 25 kwietnia o godzinie 14.30 w sali koncertowej na zamku w Inowłodzu. Został zorganizowany przez Panią Barbarę Maciejczyk Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu, koordynowany przez Panią Agnieszką Ciołak.

[nggallery id=27]

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH