wtorek, 28 listopada, 2023
Strona głównaAKTUALNOŚCISpała dla harcerzy

Spała dla harcerzy

W niedzielne przedpołudnie 24 maja Spała po raz kolejny zaroiła się od harcerzy. Na podsumowaniu rajdowych przeżyć zjawili się uczestnicy 12 Rajdu „Cztery Żywioły”. Impreza ta, organizowana od 2004 roku przez Hufiec ZHP Inowłódz, początkowo nawiązywała do idei Dnia Ziemi a w kolejnych edycjach stała się okazją do poznania regionu oraz promocji aktywnego wypoczynku i integracji harcerskich środowisk.

Od kilku lat organizacją rajdu zajmuje się działający w Spale 247 Szczep Harcerski „Perpetuum Mobile”. Tegoroczne spotkanie na szlaku miało szczególny podtekst, ponieważ nawiązywało fabułą do wydarzeń sprzed 80 lat kiedy to miał miejsce Jubileuszowy Zlot Harcerski w 25 rocznicę powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Spała gościła wtedy ponad 15 tysięcy harcerzy, a także wielu gości z kraju i zagranicy. To szczególne spotkanie, objęte patronatem Prezydenta Ignacego Mościckiego miało miejsce w dn. 10-25 lipca 1935 roku.

12 Rajd „Cztery Żywioły” odbywający się w tym roku pod hasłem „Machina Czasu” zgromadził 134 uczestników na dwóch trasach – zuchowej oraz harcerskiej. Organizacji podjęli się, w ramach próby wędrowniczej, harcerze z najstarszej grupy wiekowej w ZHP działający w 7 Drużynie Wędrowniczej „Enigma”. Trasa rajdu wiodła z Brzustowa przez nadpilickie lasy, Spałę, bunkry w Konewce do Królowej Woli gdzie przygotowany był nocleg. Pokonanie trasy harcerskiej wymagało przejścia ok. 23 kilometrów, natomiast zuchowa ok. 8 km. Po drodze czekało wiele zadań wymagających sprawności, sprytu, współdziałania w grupie oraz wiedzy harcerskiej.

Rajd z założenia nie miał elementu rywalizacji między patrolami i walki o najlepsze miejsca. Organizatorzy postawili na dobrą zabawę oraz integrację uczestników. Dlatego też wszystkie patrole otrzymały upominki, dyplomy i podziękowania za trzydniowe trudy i zmagania.
Na zakończenie wszyscy zawiązali w spalskim parku ogromny krąg żegnając się słowami piosenki „Bratnie słowo”

Podsumowując rajd nie można pominąć podziękowań dla naszych sponsorów i przyjaciół:
Dyrekcji szkoły w Brzustowie oraz Domu ludowego i Remizy strażackiej w Królowej Woli za możliwość noclegu
Restauracji „Pod Żubrem” za wspaniały obiad
Firmie „las Vegas” za patronat i upominki dla uczestników
Nadleśnictwu Smardzewice za upominki i Nadleśnictwu Spała za pomoc

Słowa wdzięczności należą się także kadrze rajdu oraz opiekunom patroli. Bez ich ogromnego zaangażowania wspólna zabawa nie byłaby możliwa. Dziękujemy też uczestnikom, za wytrwałość, dobry humor i wyrozumiałość dla niemożliwych do uniknięcia organizacyjnych potknięć.

Warto jeszcze na koniec wymienić środowiska harcerskie reprezentowane na rajdzie, a byli to:
Na trasie zuchowej:
2 Gromada Zuchowa „Czary-mary” z Glinnika i Królowej Woli,  7 GZ „Leśne Duszki” z Klubu 25 BKPow. w Nowym Glinniku oraz GZ „Leśne Zuchy” z Niewiadowa

Na trasie harcerskiej:
2 Drużyna Harcerska „Sulima” i 4 Drużyna Harcerska „Wrzos” ze Spały, 44 Drużyna Harcerska „Iskra” z Nowego Glinnika oraz 74 Próbna Drużyna Harcerska „Pantha Rei” z Niewiadowa.

Środowiska spoza 247 Szczepu „Perpetuum Mobile” w Spale reprezentowały dwie drużyny:
21 Harcerska Drużyna Integracyjna „Activ” oraz 11 Konstantynowska drużyna „Iskra”

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator on Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław on Kolejna porażka IKS