środa, 22 maja, 2024
Strona głównaSpołeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Gminie Inowłódz

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Gminie Inowłódz

W dniu 7 grudnia br. Rada Gminy Inowłódz zdecydowała o udziale Gminy Inowłódz w ponadlokalnym przedsięwzięciu, polegającym na realizacji budownictwa społecznego, którego efektem będzie budowana na terenie naszej gminy nawet 20 mieszkań na wynajem, z możliwością wykupienia ich na własność.

To nowa forma wspierania społecznych inicjatyw mieszkaniowych, polegająca na tworzeniu spółek jednostek samorządu terytorialnego z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości, wsparta dużym zaangażowaniem ze strony budżetu państwa w formie bezzwrotnej pomocy finansowej oraz preferencyjnych kredytów na przeprowadzenie procesu inwestycyjnego i organizację zarządzania spółki.

Gmina Inowłódz została zaproszona do udziału w tym wyjątkowym projekcie i wraz z ośmioma pozostałymi jednostkami: Gminą Miasto Tomaszów Mazowiecki, Gminą Nowe Miasto n/Pilicą, Gminą Miasto Zduńska Wola, Gminą Działoszyn, Gminą Pajęczno, Gminą Biała Rawska, Gminą Koluszki, przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości, wykonującego prawo własności Skarbu Państwa, zawiąże spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która zrealizuje cały proces inwestycyjny wraz z uzbrojeniem terenu i w dalszej kolejności zarządzać będzie  w imieniu jednostek zasobem mieszkaniowym.

O kryteriach przydziału mieszkań na swym terenie decydować będą właściwe samorządy.

Projekt Społecznej Inicjatywy mieszkaniowej zakłada, że gminy nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu realizacji tego przedsięwzięcia, a środki finansowe wkładu własnego na objęcie udziałów w tworzonej spółce pochodzić będą z bezzwrotnej pomocy rządowej. Gminy natomiast wniosą aportem do spółki grunty konieczne do budowy budynków mieszkalnych dla swych mieszkańców.

Już wkrótce samorządy przystąpią do zawarcia umowy spółki i przedsięwzięcie nabierać będzie realnych kształtów, a nasza gmina znajdzie się w gronie tych samorządów, które dynamicznie wspierają rozwój polityki mieszkaniowej i prorodzinnej na swym terenie.

Tekst: Urszula Wieszkowska

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH