Święcenia pokarmów w Parafii Inowłódz i Brzustów odwołane

0
1641
Reklama

Informacja od Proboszcza Artura Szczepanika ks. Parafii Inowłódz.
Z przykrością informuję wszystkich Parafian i Gości, że błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny, które zwykle ma miejsce Wielką Sobotę, w tym roku nie odbędzie się (zarówno w kościele, jak i na wioskach).

Zgodnie z zaleceniem polskich biskupów proszę aby w każdej rodzinie aktu błogosławieństwa pokarmów przed śniadaniem wielkanocnym dokonała Głowa Rodziny posługując się poniżej podaną modlitwą:

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny.

Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny. (Wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy.)

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.

Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.

W dniu dzisiejszym rozmawiałem również z ks. Markiem Polewczykiem z Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Brzustowie, który powiedział, że również odwołuje wszelkie święcenia pokarmów, gdyż nie chce narażać ludzi na utratę zdrowia.

Poza tym msze święte odbędą się ale tylko z maksymalnie 5 osobami w kaplicy, oprócz celebransów.

Ograniczenie liczby osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych do 5 obowiązywało na mocy poprzedniego rozporządzenia do soboty 11 kwietnia, czyli do dnia poprzedzającego Wielkanoc. Stąd pojawiła się interpretacja, że jeśli nie zostanie wprowadzone nowe rozporządzenie, to od 12 kwietnia, Niedzieli Wielkanocnej, w mszach będzie mogło uczestniczyć po 50 osób, jak to było wcześniej.

W czwartek 9 kwietnia rząd poinformował jednak o przedłużeniu restrykcji. Pytany przez dziennikarzy, minister Łukasz Szumowski przekazał, że podczas Wielkanocy i w kolejnych dniach w nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć pięć osób, nie licząc osób sprawujących te obrzędy oraz np. obsługi przy pogrzebach.

Reklama