piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaAKTUALNOŚCITrzynastka nie musi być pechowa, czyli o programie Emerytura Plus!

Trzynastka nie musi być pechowa, czyli o programie Emerytura Plus!

Dnia 23.04.2019, prezydent Polski – Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu dla emerytów i rencistów dotyczącą trzynastej emerytury. Mateusz Morawiecki, po posiedzeniu rządu, które odbyło się 26 marca, ogłosił, że dodatkowe środki pieniężne dostaną bez wyjątku wszyscy emeryci, a same świadczenia mają zostać wypłacane w maju.

Według danych statystycznych, ,,trzynastkę” ma otrzymać około 9 milionów 800 tysięcy osób. Jest to świadczenie jednorazowe, które wynosi tyle co najniższa emerytura czyli 1100 zł. Ciekawe jest również to, że najstarsze pokolenie polaków nie będzie musiało wypełniać żadnych wniosków w celu ubiegania się o świadczenie, a będą one wypłacane ,, z urzędu”.

Trzynasta emerytura – dla kogo ?

Pani Minister Elżbieta Rafalska podała informacje, według których wynika, że uczestnikami projektu będą :

  • Emeryci i renciści będący zarejestrowani w powszechnym systemie ubezpieczeniowym,
  • Emeryci rolnicy oraz renciści oraz,
  • Osoby, które otrzymują zasiłki oraz świadczenia przedemerytalne, renty socjalne i rodzinne, renty inwalidzkie i wojenne czy emerytury pomostowe,

Ile wyniesie ?

8 – 9 mld zł rocznie – to suma wypłat Polskiego rządu, którą wypłaci emerytom. Powszechnie znany program 500+ dla porównania wynosi z kolei ok. 17 – 20 mld zł. Pozostawiam subiektywnej ocenie czy to dużo czy mało.

Czy tylko w tym roku ?

W dzisiejszym świecie czasami warto zastanowić się co będzie dalej, takie pytanie również zadają sobie polscy emeryci i renciści, jeżeli chodzi o program Emerytura Plus. Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że bonusowe środki będą jednorazowym wypłaceniem. Są to jednak na razie przypuszczenia wynikające z Aktualizacji Programu Konwergencji, czyli rządowego dokumentu Ministerstwa Finansów, które wynikają na podstawie braku wzmianek dotyczących emerytur.

Terminy wypłaty 

Pieniądze do emerytów trafią dokładnie wtedy, kiedy wypłacane są regularne emerytury, czyli 1, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dnia każdego miesiąca. Część społeczeństwa mogła już nawet dostać i cieszy się świadczeniem bowiem 26 marca rząd przyjął projekt, ustawę parlament, a 23 kwietnia weszła w życie wraz z podpisem Andrzeja Dudy.

Co jeszcze przygotował rząd ?

Kolejne zmiany, które działacze Prawa i Sprawiedliwości chcą wprowadzić to tak zwana ,,Wielka Piątka”, do której zaliczają się następujące propozycje :

  • Zmiana dla młodych – pomoc skierowana w tym zakresie jest dla osób, które zaczną swoją karierę zawodową we wczesnym etapie życia. Osoby młode, do 26 życia według tego powinny być zwolnione z podatku, co oznacza, że zarabialiby kwotę brutto proponowaną przez pracodawcę na umowie.
  • Plan dotyczący infrastruktury – Partia, której prezesem jest Jarosław Kaczyński proponuje polakom przywrócenie połączeń między gminami oraz powiatami w lokalizacjach, gdzie obecnie komunikacja miejska nie jest w najlepszej formie. Rząd chciałbym rozszerzyć rozkłady jazdy połączeń autobusowych i pociągowych, a w szczególności takich, które będą dojeżdżać do polskich wsi.
  • Zmiana dotycząca pracy – Według zapowiedzi polityków wkrótce mają zmienić się warunki dotyczące zatrudnienia, a mianowicie zminimalizowany ma zostać PIT dla pracowników.

Ile z tego wszystkiego to obietnice bez pokrycia mające na celu tylko i wyłącznie zwiększenie ilości głosów, a ile faktycznie rząd będzie w stanie wprowadzić? Na tę chwilę ciężko przepowiadać przyszłość, ale pewnie dowiemy się już bardzo niedługo.

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator on Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław on Kolejna porażka IKS