środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaV EDYCJA DNI BEZPIECZEŃSTWA GMINY INOWŁÓDZ „Spała 2021”

V EDYCJA DNI BEZPIECZEŃSTWA GMINY INOWŁÓDZ „Spała 2021”

Dni bezpieczeństwa Gminy Inowłódz na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W 2021 roku ćwiczenie odbyło się w Spale na terenie sąsiadującym bezpośrednio z nową – nowoczesną świetlicą – nazwaną „Sołtysówka w Spale”.


W piątkowe przedpołudnie 8 października od godziny 10.00 zgromadzeni uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy uczestniczyli w szkoleniu na temat cyberbezpieczeństwa oraz niedozwolonego stosowania środków odurzających i substancji psychotropowych. Szkolenie prowadzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, jak również Komendant Komisariatu Policji w Czerniewicach.
Drugim punkiem szkolenia było zapoznanie wszystkich uczestników z prawidłowym udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym. To zadanie realizowane było przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim. Niecenioną pomocą służyła Pani Joanna Jeske – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Inowłodzu. Udało się czynnie zaangażować uczniów do treningu udzielania pomocy poszkodowanym. W czasie ćwiczenia propagowaliśmy nr alarmowy 112.
Nowością w naszych ćwiczeniach był udział przedstawicieli Nadleśnictwa Spała, którzy w pierwszej części w formie prezentacji pokazali, dlaczego warto stawiać na edukację ekologiczną, z jakim problemem musimy się zmagać i co młodzi ludzie mają do posprzątania po starszych pokoleniach. W drugiej części – po posiłku regeneracyjnym, w formie praktycznego warsztatu wszyscy udali się w piękne Spalskie Lasy. Celem warsztatu było poznanie bogactwa flory i fauny naszej okolicy. Pracownicy Nadleśnictwa uczyli uczniów jak należy zachować się w lesie i jakie przepisy mają zastosowanie wobec nas wszystkich oraz jakie zadania realizuje Nadleśnictwo Spała.
Sobotnie słoneczne popołudnie to praktyczne ćwiczenie. Założeniem do ćwiczenia było zdarzenie drogowe, gdzie kierowca samochodu osobowego z nieznanych przyczyn nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z drugim prawidłowo jadącym pojazdem. Przechodnie będący w pobliżu zdarzenia zawiadomili dyżurnego – prawidłowo dzwoniąc na nr alarmowy 112.
Na miejsce zdarzenia jako pierwsza przybyła jednostka OSP z Inowłodza. Po wstępnym rozpoznaniu przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi (KDR) nakazał strażakom przystąpić do prowadzenia akcji ratowniczej mającej na celu uwolnienie osób poszkodowanych z pojazdów. W związku z tym, że strażacy z OSP Inowłódz nie byli w stanie sami uwolnić osób poszkodowanych zawiadomili o tym Stanowisko Kierowania. Do pomocy przystąpił drugi zastęp z jednostki OSP Królowa Wola. Strażacy wspólnie z obydwu jednostek uwolnili poszkodowanych i udzielili pierwszej pomocy. Koniecznym było użycie sprzętu hydraulicznego. W celu kontynuowania akcji ratowniczej na pomoc wezwano jednostkę OSP z Brzustowa. Strażacy uwolnili poszkodowanych – łącznie cztery osoby i udzielili pomocy według KPP. Jednostka z OSP Liciążna była w odwodzie i zabezpieczała teren.
Na miejsce ćwiczeń zaproszono seniorów z Gminy Inowłódz oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzustowie, Inowłodzu i Królowej Woli. Zaproszenie skierowano do wszystkich mieszkańców – wykorzystując system powiadamiania SMS.
Niewątpliwie ważnym punktem naszych ćwiczeń był występ zespołu CEKINKI z Brzustowa. Zespół prowadzony przez Pana Zbigniewa Kosylaka.
Uczestnicy ćwiczeń brali udział w losowaniu nagród ufundowanych przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśniczego Nadleśnictwa Spała oraz Pana Bogdana Kąckiego Wójta Gminy Inowłódz. Dla ocieplenia ducha i ciała do prac włączyli się pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu. Pomocą również służyli pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pracownicy Referatu Usług Komunalnych. Dzięki zaangażowaniu tych osób sprawnie przebiegł poczęstunek dla wszystkich ćwiczących.
Zarówno w roku ubiegłym jak i w bieżącym do naszych działań włączył się Starosta Powiatu Tomaszowskiego delegując członka Zarządu Powiatu Tomaszowskiego Pana Marka Kubiaka. Pan Tomasz Wojtaszek – Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym, nadzorował i realizował działania strażaków ochotników z OSP Tomaszów Mazowiecki. Strażacy z OSP Tomaszów wykonywali swoje zadania wykorzystując pneumatyczny namiot ratowniczy. Ćwiczenia rejestrowane były za pomocą dronu obsługiwanego przez Krystiana Swarbułę pracownika Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym.
Na zakończenie Dni Bezpieczeństwa Gminy Inowłódz głos zabrał Pan Bogdan Kącki Wójt Gminy Inowłódz. Omówił przebieg ćwiczeń i podziękował wszystkim ćwiczącym tj.:

Zastępcy Komendanta PSP w Tomaszowie Mazowieckim st. bryg. Dariuszowi Polańskiemu oraz wszystkim strażakom z komendy,
Komendantowi Komendy Powiatowej Policji inspektorowi Szymonowi Herman i Policjantom, którzy prowadzili szkolenie.
Paniom Dyrektorkom szkół podstawowych: Iwonie Gabryszewskiej, Jolancie Łon i Stefani Ziętara.
Druhom strażakom z OSP Inowłódz, OSP Królowa Wola i OSP Brzustów i OSP Liciążna,
mł. asp. mgr Remigiuszowi Ambrozikowi za komentarz i prowadzenie bieżących zdarzeń,
Komendantowi Komisariatu Policji w Czerniewicach podinsp. Krzysztofowi Ludwiczakowi,
Zebranym Seniorom, pracownikom Gminnego Centrum Kultury, pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Referatu Usług Komunalnych.
W sposób szczególny podziękował zespołowi CEKINKI i obecnym uczniom ze Szkoły Podstawowej w Brzustowie, Inowłodzu i Królowej Woli, po czym zaprosił wszystkich biorących udział w ćwiczeniach na wspólny poczęstunek.

Tekst: K. Grygiel Foto: E. Karwat

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH