Zwyczaj zdobienia jajek sięga starożytności. Pierwsi chrześcijanie dekorowali je głównie na czerwono. Kolor ten miał symbolizować mękę i zmartwychwstanie Chrystusa oraz wiarę w nadejście życia wiecznego. W kulturze ludowej, na przestrzeni wieków pojawiały się różnorodne techniki i metody ich ozdabiania, wykorzystujące do barwienia naturalne produkty (korę, liście cebuli, drzew) itp. Tak powstawały piękne pisanki, kraszanki, którymi obdarowywano się wzajemnie.
Współcześnie, oprócz dawnych, tradycyjnych metod, pojawiają się nowoczesne sposoby umożliwiające tworzenie unikatowych ozdób związanych z obchodzeniem Świąt Wielkiej Nocy.
By tradycji stało się zadość w dniu 25 marca br na zamku w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury w ramach projektu pn. ,,Wielkanoc w tradycji ludowej” zorganizowało następujące działania :
-warsztaty świąteczne
– konkurs o symbolach wielkanocnych
– prezentacje obrzędów świątecznych
W projekcie uczestniczyli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzustowie i w Inowłodzu.
Dzieci pod fachowym okiem twórczyni ludowej pani Krystyny Kozera pilnie uczyły się zdobienia pisanek tradycyjną metodą batikową.
Współczesnej techniki decoupage, uczyła Pani Jadwiga Lasecka, a sztuki robienia pięknych kwiatów pani Władysława Matusiak . Warsztaty wspólnego zdobienia ozdób wielkanocnych cieszyły się dużym zainteresowaniem .W konkursie o tematyce symboli wielkanocnych prowadzonym przez Panią Małgorzatę Gadomską i Panią Agnieszkę Ryś też nie brakowało chętnych . O piękną oprawę artystyczną zadbali artyści ludowi Królowanie dzięki czemu uczestnicy przenieśli się w świat dawnych obrzędów i tradycji wielkanocnych .
Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu składa podziękowania wszystkim uczestnikom projektu .
Szczególne podziękowania kierujemy do Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Inowłodzu , Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Inowłodzu, Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzustowie, Pani Krystynie Kozera – twórczyni ludowej, Zespołowi ludowemu Królowanie oraz wszystkim Pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu.
B. Maciejczyk
źródło-www.gckinowlodz.naszgok.pl