piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaWiwat Maj, 3 Maj – uroczystości Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Inowłodzu

Wiwat Maj, 3 Maj – uroczystości Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Inowłodzu

W dniu 3 Maja mieszkańcy Gminy Inowłódz spotkali się by uczcić 227 Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 09.00 mszą świętą w Kościele Parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła w Inowłodzu. Mszę celebrował Ksiądz proboszcz dr Artur Szczepanik.

Po mszy wszyscy uczestnicy, wraz z pocztami sztandarowymi oraz delegacjami instytucji, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, przedstawicielami lokalnego samorządu, oświaty i kultury przeszli pod płytę pamiątkową, gdzie odbyła się część oficjalna.

Podczas uroczystości Chór Gminy Inowłódz wraz ze zgromadzonymi odśpiewał Hymn Polski. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważna dla Polaków jest historia oraz potrzeba obchodzenia tego święta. Nawiązał i podziękował wszystkim mieszkańcom za włączenie się w inicjatywę wywieszania flag narodowych na domach.

Podkreślając szczególny rok Jubileuszu 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, zaapelował do uczestników uroczystości i wszystkich mieszkańców, ażeby flagi powiewały na naszych domach do dnia 11 listopada.

W dalszej kolejności nastąpiło składanie kwiatów i zniczy pod płytą pamiątkową przez przybyłe na uroczystość delegacje.

Po części oficjalnej uczestnicy zaproszeni zostali do udziału w programie artystycznym w sali OSP w Inowłodzu, na który złożył się występ młodzieży Publicznego Gimnazjum w Inowłodzu oraz Chóru Gminy Inowłódz i „Cekinek”. Młodzież gimnazjalna zaprezentowała jednoaktówkę „Obiad czwartkowy” wcielając się w role historyczne w strojach z epoki Oświecenia. Następnie Chór Gminy Inowłódz oraz Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki” pod kierownictwem Pana Zbigniewa Kosylaka zaprosili na koncert pieśni patriotycznych.

Na zakończenie odbył się I Inowłodzki Bieg Niepodległości. Biegacze wystartowali spod budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Inowłodzu. Na trasie udali się do miejsc pamięci, jak Molkowy Rów, czy cmentarz z czasów I wojny światowej, gdzie minutą ciszy oddali hołd poległym w walce za niepodległość. Bieg ukończyli wszyscy obok studni na placu Kazimierza Wielkiego w centrum Inowłodza. Najmłodszy uczestnik liczył sześć lat, najstarszy 87 i był Nim Pan Marian Leksiński, mieszkaniec Inowłodza. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy za rok! 

Wójt Gminy Inowłódz składa podziękowania za udział i pomoc w organizacji uroczystości: mieszkańcom oraz gościom Gminy Inowłódz, instytucjom, stowarzyszeniom, ZHP Hufcowi Inowłódz, Ochotniczym Strażom Pożarnym, Policji, przedsiębiorcom, dyrektorom i pracownikom szkół, a także pracownikom Urzędu Gminy i podległych jednostek.

W sposób szczególny Wójt Gminy Inowłódz dziękuje:

Stajni Koniczynka z Poświętnego: jeźdźcy – Monika Gadomska, Nina Szyronin

– Stajni Konie na Nieboskłonie ze Starych Chrustów: jeźdźcy – Adam Świda,

  Bartłomiej Świda

– Stajni Gracjanna z Zakościela: jeźdźcy – Oliwia Płońska, Kamil Szczepaniak

– Pani Barbarze Dziubałtowskiej – Chachuła, Panu Maksymilianowi Papiernikowi,
   Pani Ewie Godlewskiej oraz młodzieży Publicznego Gimnazjum w Inowłodzu

– Fundacji Proem Zako na czele z Dyrektorem Panem Danielem Wawrzyniakiem

– Chórowi Gminy Inowłódz oraz Dziecięcemu Gminnemu Zespołowi Ludowemu

  „Cekinki” pod kierownictwem Pana Zbigniewa Kosylaka.

 

Tekst: Urząd Gminy w Inowłodzu
Foto: M. Werkowska

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator on Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław on Kolejna porażka IKS