sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCIZ tradycją - Wielkie darcie pierza w Rzeczycy

Z tradycją – Wielkie darcie pierza w Rzeczycy

Niektórzy już nie pamiętają, ale jeszcze niedawno, długie zimowe wieczory upływały w wielu domach pod znakiem darcia pierza.

Odbywało się to na zasadzie wzajemnej pomocy sąsiedzkiej. Wieczorem po oporządzeniu dobytku w oborze, zbierały się gospodynie do skubania pierza. Tej pracy towarzyszyły im niesamowite opowieści, dowcipy, śpiewy, czasem nawet ploteczki, jak również poczęstunek. Darcia pierza urządzano najczęściej w domach, w których były panny na wydaniu, gdyż przygotowywano im wyprawkę, którą otrzymywały po zamążpójściu. Cieszy fakt, że w dobie komputerów, internetu i szalonego tempa wraca się do  dawnych tradycji.pierzawka_004pierzawka_010pierzawka_057
W dniu 27 listopada 2015 r. w Gminnej Hali Sportowej w Rzeczycy odbył się XV Regionalny  Konkurs Darcia Pierza, którego celem było kultywowanie dawnych  zwyczajów i tradycji. Pierzawkę poprzedził Koncert Laureatów Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Złote Łabędzie”. Podczas koncertu zaprezentowała się m.in. Sandra Kwiatek uczennica PSP w Inowłodzu, która zajęła I miejsce w kategorii klas IV – VI.
Organizatorem Konkursu Darcia Pierza był Wójt Gminy Rzeczyca, Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy oraz Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Rzeczyca. Do konkursu przystąpiło 15 delegacji KGW.

pierzawka_099pierzwka_0141pierzwka_0160Na tegorocznym  konkursie Gminę Inowłódz reprezentowały Panie z KGW Brzustów. Podczas konkursu nasze gospodynie doskonale  pokazały swoje umiejętności i zajęły II Miejsce. Imprezie towarzyszyły występy artystyczne następujących zespołów: ,,Mali Rzeczycanie”, „Kapela Gmajów”, ,,Kapela Bobrowanie”, Koło Gospodyń Wiejskich z Wąglan gminy Białaczów, kabaret „Wcięci Przypadkiem” oraz Zespół Łucy Babki z Ujazdu. Po zmaganiach konkursowych i ogłoszeniu wyników Organizatorzy zaprosili wszystkich gości na smaczny poczęstunek, a następnie na potańcówkę. A zgodnie z tradycją zdarte pierza zostaną przeznaczone na poduchę dla pierwszego nowo narodzonego mieszkańca Gminy Rzeczyca podczas podsumowania roku.

Barbara Maciejczyk

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH