Informujemy, że Gmina Inowłódz przystąpiła do akcji promującej projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce.
Miejscem realizacji programu w ramach „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” będą zrekonstruowane i zaadoptowane na cele kulturalne ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu.
Termin Dni Otwartych:
7 maj 2015 r.
Godziny otwarcia:
10:00 – 15:00
Program „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”
http://dniotwarte.eu/atrakcje/spotkanie-z-historia-i-literatura-w-zamku-w-inowlodzu/
http://dniotwarte.eu/atrakcje/spotkanie-z-historia-i-literatura-w-zamku-w-inowlodzu/
Program „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”
- 10:00 – 10:30 – bezpłatne zwiedzanie zamku z pracownikiem informacji turystycznej, który przedstawi jego dzieje (w stroju średniowiecznym) I tura
- 11:00 – 13:00 spotkanie autorskie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke
- 13:00 – 13:30 konkurs z wiedzy o historii zamku (z nagrodami)
- 13:30 – 14:00 głośne czytanie wierszy Jana Brzechwy dla dzieci, ale również dorośli są mile widziani
- 14:00 – 14:30 – Quiz z wiedzy o Unii Europejskiej (z nagrodami)
- 14:30 – 15:00 – bezpłatne zwiedzanie zamku z pracownikiem informacji turystycznej, który przedstawi jego dzieje (w stroju średniowiecznym) II tura
Miejscem realizacji programu w ramach akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” są ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Obiekt ufundowany przez króla z rodu Piastów Kazimierza III Wielkiego. Na podstawie źródeł pisanych, jak również badań archeologicznych jego powstanie datuje się na lata 1356 – 1366. Funkcją zamku była obrona komory celnej znajdującej się na brodzie pilickim. Pierwszym zanotowanym kasztelanem inowłodzkim był Piotr Tłuk ze Strykowa, jeden z zaufanych urzędników króla Władysława Jagiełły. W 1393 roku Władysław Jagiełło wykupił go i ze względu na ważne położenie przywrócił mu własność królewską. Od 1515 roku zamek stał się własnością zamożnego polskiego rodu Drzewickich herbu Ciołek, którego najbardziej znanym przedstawicielem był Maciej Drzewicki. Zamek był czterokrotnie przebudowywany: na przełomie XIV i XV wieku, w pierwszej ćwierci XVI wieku, drugiej połowie XVI wieku i w połowie XVII wieku. Druga zasadnicza rozbudowa zamku przeprowadzona w latach 1521 – 1526 wiązała się prawdopodobnie z działalnością Adama Drzewickiego, brata Macieja. W połowie XVII wieku właścicielem została rodzina Lipskich herbu Łada. Od 1648 roku starostą inowłodzkim był dworzanin Jan Olbracht Lipski z Lipia, który rozpoczął ostatnią przebudowę przerwaną przez wojnę ze Szwecją. W Inowłodzu 9 września 1655 roku miało miejsce starcie wojsk polskich pod dowództwem Stefana Czarnieckiego z wojskiem szwedzkim, wygrane dla Polaków. W wyniku wojny w latach 1655 – 1657 zamek uległ zniszczeniu i przestał pełnić funkcje obronne, stopniowo niszczejąc i popadając w ruinę. Od czasów potopu szwedzkiego zamek nie był odbudowywany przez ponad 350 lat.
W XIX wieku zniszczeń dopełniła rozbiórka murów oraz budynków zamkowych, które stały się źródłem kamienia dla okolicznej ludności. Od 2005 roku ruiny zostały objęte planami odbudowy oraz rekonstrukcji. Prace rekonstrukcyjne miały miejsce w latach 2008 – 2012. Obiekt został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013, Oś Priorytetowa III, Działanie III.5, na realizację projektu pn. „Rozbudowa, adaptacja i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu”, a udostępniony dla zwiedzających 15 czerwca 2013 r. Od tego momentu przyciąga rzesze turystów, zafascynowanych historią oraz preferujących aktywny sposób odpoczynku i spędzania czasu wolnego. Istotny jest również fakt, iż zamek, jak również wszelkie usługi z tym miejscem związane, świadczone są bezpłatnie! W zamku swoją siedzibę mają Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu wraz z Gminną Biblioteką Publiczną i Punkt Informacji Turystycznej, a także Inowłodzkie Bractwo Rycerskie, promujące zamek w Polsce i za granicą.
Mirona Werkowska