czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaDrzewicy do Łodzi przez Brzustów. ŁKA uruchomiła nowy kurs

Drzewicy do Łodzi przez Brzustów. ŁKA uruchomiła nowy kurs

Niedziela 13 grudnia to pierwszy dzień kursowania przez gminę Inowłódz pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Bez przeszkód odbył się inauguracyjny kurs ŁKA z Łodzi do Drzewicy. Przesunięta o kilka miesięcy reaktywacja połączeń regionalnych na zachodnim odcinku linii nr 22 umożliwia przejazd z przesiadką z Łodzi do Radomia. Sześć par pociągów do stolicy województwa uzyskali zaś mieszkańcy kilku miejscowości leżących w powiatach tomaszowskim i opoczyńskim.13 grudnia punktualnie o 6:40 z Łodzi Fabrycznej odjechał pierwszy rozkładowy pociąg do Drzewicy w historii Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Inauguracja przewozów na tej trasie oznacza przywrócenie regularnego ruchu regionalnego pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Drzewicą na linii nr 22 po pięcioletniej przerwie. Oferta połączeń jest zresztą znacznie bogatsza niż przed ich ostatnią likwidacją: w rozkładzie znalazło się obecnie sześć par kursów, a w ostatnim okresie funkcjonowania linii pociąg kursował tylko dwa razy dziennie.

Bez oficjalnych przemów, ale w zgodzie z rozkładem jazdy

Pierwszy kurs obsłużył skład dwóch jednostek Stadler Flirt. Inauguracyjny przejazd odbył się bez problemów i zgodnie z rozkładem jazdy. Poprawnie działały wszelkie urządzenia pokładowej informacji pasażerskiej, pociąg był też prawidłowo zapowiedziany na łódzkich dworcach oraz wyświetlony na stacyjnych tablicach. W niedzielę wczesnym rankiem zapełnienie w wagonach nie było jednak duże i do stacji docelowej dotarło kilkanaście osób. Kasy bez problemów wydawały podróżnym bilety, co jeszcze kilka lat temu w pierwszym okresie po otwarciu nowej trasy nie byłoby na polskiej sieci kolejowej oczywistością.

Inaczej niż podczas poprzednich rozszerzeń sieci obsługiwanej przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, tym razem w związku z obecną sytuacją epidemiczną nie było oficjalnego powitania pociągu na jego stacji końcowej, konferencji prasowej i przemówień przedstawicieli spółki czy urzędu marszałkowskiego. Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła również na datę otwarcia połączenia. Pierwotnie samorząd regionalny chciał bowiem uruchomić pociągi już w czerwcu, przesunął jednak inaugurację, tłumacząc swoją decyzję utrzymującym się spadkiem frekwencji w transporcie publicznym.

Możliwość przesiadki na pociąg Kolei Mazowieckich

Trzy z sześciu par połączeń ŁKA są skomunikowane w Drzewicy z pociągami Kolei Mazowieckich w kierunku Radomia. Po godz. 8:00 w Drzewicy po raz pierwszy zjechały się więc pociągi dwóch samorządowych spółek. Z możliwości przesiadki skorzystało parę osób, a wydaje się, że w związku z bardzo słabą ofertą przewoźników autobusowych pomiędzy Łodzią a południowym Mazowszem opcja ta będzie się cieszyć rosnącą popularnością.

Po reaktywacji na kolejową mapę Polski wróciło kilka miejscowości: 1-tysięczny Brzustów, znacznie mniejszy Antoniów, niewielka Dęba (przystanek kolejowy nazywa się tu Dęba Opoczyńska) i Radzice mające ok. 600 mieszkańców. Czas przejazdu ze wszystkich tych wsi do Łodzi wydaje się atrakcyjny, i to pomimo założonej w wielu przypadkach w rozkładzie jazdy zmiany kierunku jazdy pociągu w Koluszkach. Ta prowadzona jest bardzo sprawnie, a czas przewidziany na tę operację wynosi sześć minut.

Czas dojazdu do Łodzi 1h10 do Warszawy z przesiadką 1h40 do 2h.

Aktualny ROZKŁAD JAZDY do pobrania TUTAJ

źródło – www.rynek-kolejowy.pl
Fot. – Maksymilian Papiernik

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH