środa, 8 lutego, 2023
Strona głównaAKTUALNOŚCIJak i do kiedy należy składać PIT 2016?

Jak i do kiedy należy składać PIT 2016?

Rozliczanie PIT na ostatnią chwilę, to prawdopodobnie ulubiony sport Polaków w kwietniu. Okazuje się, że deklaracje PIT można składać nie tylko osobiście lub pocztą, ale również przez kuriera lub elektronicznie. Poniżej przedstawiamy krótkie przypomnienie o możliwościach i terminach składania rocznych rozliczeń PIT.

 

Jak dostarczyć PIT do urzędu?

PIT składamy bezpośrednio w urzędzie – ta odpowiedź z pewnością gości na ustach większości starszych Polaków, którzy pamiętają czasy, w których poza wysłaniem PIT pocztą, nie było innej możliwości złożenia deklaracji. Jest to sposób wymagający od nas największego poświęcenia, ponieważ musimy dojechać do urzędu i nierzadko stać w długiej kolejce po pieczątkę „wpłynęło” na kopii.

Najwygodniejszym dzisiaj sposobem na rozliczenie się z podatku jest skorzystanie z programów do wypełniania PIT. Są to programy, które ściągamy na dysk komputera i instalujemy w systemie operacyjnym lub systemy, które pozwalają na wypełnienie PIT-u bezpośrednio na stronie internetowej. Obie opcje dostępne są pod adresem urzadskarbowy24.pl/pit/. Jest to z pewnością najszybszy i najbardziej przyjazny sposób na rozliczanie podatku. Program sam prowadzi nas przez proces wypełniania formularza, poprawia błędy, a na końcu daje nam możliwość wydrukowania gotowego PIT-u albo natychmiastowe złożenie go przez Internet.

Wypełniony formularz możemy wysłać również pocztą lub kurierem. Jeżeli wybieramy pierwszą opcję, należy pamiętać, by PIT wysłać listem poleconym. Będziemy mieć dzięki temu potwierdzenie, że deklarację faktycznie wysłaliśmy. To rozwiązanie ma bardzo ważną zaletę – liczy się data stempla pocztowego, więc teoretycznie można czekać z wysłaniem do ostatniego dnia przed terminem. Przy wysyłaniu kurierem liczy się natomiast data doręczenia, więc gdy zostało mało czasu, lepiej skorzystać z innego rozwiązania.

Inne sposoby składania PIT są zarezerwowane dla specyficznych grup społecznych. Marynarze pracujący na morzu, którzy pływają w długie zagraniczne rejsy, mogą składać swoje rozliczenie u kapitanów swoich jednostek. Więźniowie i osoby przebywające w aresztach, składają PIT w administracji zakładu.

Termin składania PIT

Najpopularniejszy PIT-37 składamy do końca kwietnia roku, który następuje po roku, za który składamy rozliczenie. W 2016 roku, termin ten przypada wyjątkowo 2 maja, ponieważ zgodnie z ustawą, jeżeli ostatni dzień okresu rozliczeniowego wypada w dzień wolny od pracy, istnieje możliwość złożenia PIT w następny dzień roboczy. W tym terminie składamy również inne formularze, m.in. PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.

Kary za niedotrzymanie terminu

Za spóźnienie grozi kara finansowa – możemy zapłacić mandat skarbowy lub większą grzywnę. Wszystko zależy od tego, czy szybko zgłosiliśmy w urzędzie fakt opóźnienia i ile podatku mamy do zapłacenia. Kodeks przewiduje grzywny nawet do 37 tys. zł (dwudziestokrotność minimalnej krajowej brutto – w 2016 roku wynosi ona 1850 zł).

Jeżeli złożymy czynny akt żalu, istnieje szansa na odstąpienie od kary. Musimy podać przyczynę spóźnienia, dowód, oraz wskazać inne osoby, które przyczyniły się do spóźnienia ze złożeniem deklaracji PIT, jeżeli takowe były.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

Obserwator on Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław on Kolejna porażka IKS