wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaSPONSOROWANYJak poprawnie zamontować panele podłogowe laminowane?

Jak poprawnie zamontować panele podłogowe laminowane?

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów wykończeniowych naszego mieszkania. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu podczas ich wyboru. Wiele osób w dalszym ciągu decyduje się na wybór podłóg drewnianych, lecz z biegiem czasu coraz więcej wybiera panele podłogowe, które są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości, jak i w montażu. Ponadto są dostępne w różnych grubościach, wodoodporne, trwałe i doskonale imitują drewno. Aby spełniały wszystkie te funkcje, musimy je jeszcze prawidłowo zamontować.

Montaż paneli podłogowych laminowanych

Mając już wybrane i zakupione panele, nadszedł czas, aby je odpowiednio zamontować. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego bezpośrednio po zakupie, gdyż powinny zaaklimatyzować się w danym pomieszczeniu przez co najmniej 48 godzin. Po upływie czasu aklimatyzacji możemy przystąpić do działania. 

W pierwszej kolejności na całej powierzchni podłogi musimy rozłożyć folię paroizolacyjną oraz podkład. Panele należy układać od lewej strony, prostopadle do głównego źródła światła, a mianowicie okna. Podczas montażu zostawiamy tzw. otwory dylatacyjne mające około 10-milimetrową przerwę znajdującą się między panelami a ścianami lub instalacjami, gdyż panele mogą się rozszerzać pod wpływem warunków zewnętrznych. 

Panele montujemy krótkim wypustem do długiego, najlepiej pod kątem 30 stopni. Zbyt długie możemy docinać za pomocą wyrzynarki od strony nadruku. Kolejne rzędy układamy, przesuwając nowy panel o 30 cm, względem już zamontowanego. Między nimi nie należy pozostawiać widocznych szpar, które usunąć możemy przy pomocy dobijaka. W ostatniej kolejności zamontować należy listwy przypodłogowe, które mocujemy za pomocą śrub, klipsów lub zaczepów dołączonych do zestawu, które umieścić należy co 25-50 cm.

Podkład pod panele podłogowe laminowane – który najlepszy? 

Montując panele podłogowe laminowane, aby zbyt szybko nie uległy zniszczeniu, muszą być układane na specjalnym, dobrze dobranym podkładzie. To jaki będzie najlepszy, zależy zarówno od pomieszczenia, jak i natężenia ruchu. Podkład będzie pełnił funkcję ochronną przed wilgocią oraz zmiennymi temperaturami, a do tego podłoga będzie bardziej stabilna. Dodatkowo będzie dobrym izolatorem dającym ciepło, który wyciszy wszelkiego rodzaju kroki, sprawiając domownikom większy komfort odpoczynku. 

Podkład pod panele może być wykonany z różnych materiałów. Warto wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta, który może wskazać odpowiedni jego rodzaj. Obecnie na rynku my do wyboru następujące podkłady:

  • Korek lub gumo korek – podkład ten zabezpiecza przed pleśnią i wilgocią. Dodatkowo stanowi izolację termiczną i akustyczną. Warto użyć go w pomieszczeniach, w których znajdować się będą meble o dużej wadze. 
  • Pianka polietylenowa – jedynym plusem jest niska cena. Poza tym szybko się spłaszcza pod ciężarem mebli i nie spełnia funkcji izolatora.
  • Polistyren ekstrudowany XPS – chroni przed wilgocią. Ponadto sprawdzi się w izolacji akustycznej i cieplnej.
  • Ekologiczna płyta drewniana – cechuje je duża wytrzymałość. Pełnią funkcję izolatora. Chronią przed wilgocią tylko w średnim stopniu.

Podłoga podgrzewana, a panele laminowane

Posiadając w domu podgrzewaną podłogę, często zastanawiamy się, czy panele to dobra opcja. Jak najbardziej możemy je zastosować. Warto jednak wybrać model, który jest do tego przeznaczony. Podkład, jaki wtedy wybierzemy to pianką poliuretanową lub mata korkowa, która w tej sytuacji sprawdzi się idealnie. Panele pod ogrzewanie będziemy montować w ten sposób co tradycyjne, dlatego nie powinno nam sprawić to żadnego problemu. Należy jednak przywiązać dużą wagę do prawidłowo założonego ogrzewania, jak i samego jego podłoża, gdyż rozprowadzać go będziemy po całym podłożu. 

Szeroka oferta paneli laminowanych dostępna jest w

https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/panele-podlogowe-laminowane-i-winylowe/panele-podlogowe-laminowane

[artykuł sponsorowany]

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH