G-N8HC0LQYDH G-N8HC0LQYDH
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona główna20 edycja Kolorów Polski z bałkańskim akcentem

20 edycja Kolorów Polski z bałkańskim akcentem

Podczas tegorocznego 20 Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski, który zawita do Inowłodza 20 lipca zagrają dwa zespoły muzyki folkowej: Babra Band z Węgier i polski Timingeriu. Scena będzie usytuowana jak latach ubiegłych pod zamkiem Kazimierza Wielkiego.

Od godziny 20 tradycyjne melodie węgierskie zaprezentuje zespół Babra Band, który składa się z pięciorga absolwentów Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie. Jedyna w składzie kobieta jest wokalistką, gra też na kontrabasie. Artyści czerpią pełnymi garściami z tradycji Bałkanów. Dużą rolę przyznają instrumentowi strunowemu szarpanemu o nazwie tambura, pochodzącemu z Panonii, skąd trafił do sztuki węgierskiej i cygańskiej.

BABRA BAND /20.00

Wykonawcy:

Babra Band:

Dániel Koller – tambura /alto tambura /kontra tambura /samica /baglama /wokal

Dávid Pozsonyi – alto tambura /tambura /darbuka /tapan /wokal

Bence Babcsán – kontra tambura /klarnet /wokal

Veronika Varga – bass tambura /wokal główny

Benedek Réti – akordeon

W programie tradycyjne melodie węgierskie w opracowaniu zespołu: Dunjeranke, Semartin, Šaban, Domakine, Ej Čula Jasem, Simbil cveće, Darkino, Makedonsko oro, Oro pade, Majka Kćeru, Kolo, Graovsko Lepi Ivo

YouTube player
YouTube player
YouTube player
YouTube player
YouTube player

więcej na: http://www.pannonica.pl

Drugi band, który zagra w Inowłodzu to Timingeriu.

Kapela Timingeriu to rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Muzykowanie jest dla zespołu pretekstem do spotkania, sytuacją żywą i otwartą. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy. Początki grupy sięgają wyprawy muzycznej do Rumunii w 2009. Od tamtej pory zespół urósł o kolejnych amatorów muzycznych przygód, podróżując z instrumentami po całej Polsce i za granicą – stopem, na rowerach, barką czy samochodem.

KAPELA TIMINGERIU /21.30

Wykonawcy:

Kapela Timingeriu:

Katarzyna Kapela Timingeriu – skrzypce /wokal

Jacek Timingeriu – akordeon /wokal

Ewa Timingeriu – klarnet /wokal

Jakub Kurek – trąbka

Jędrzej Kuziela – instrumenty perkusyjne

Mikołaj Nowicki – kontrabas

Mateusz Rybicki – klarnet

W programie żywiołowa, prowokująca do tańca muzyka będąca naszą rodzimą interpretacją melodii cygańskich, bałkańskich i żydowskich: SherAba VineMazel Tov,Andre TireU RabinaDui Kamel ManSaposhkelekhMiro piranoFirn di mekhutonim aheymOdessa

YouTube player

Zespół odnajduje się w niemal każdej sytuacji:  na dużych scenach plenerowych,  scenach kameralnych, a także w ramach spektakli teatralnych i cyrkowych, kabaretów i innych nietypowych wydarzeń kulturalnych. Występowali już między innymi na: Pannonica Folk Festival w Barcicach nad Popradem, Carnivalu Sztukmistrzów w Lublinie, Festiwalu Łódź Czterech Kultur w Łodzi, Festiwalu Busker Bus we Wrocławiu, we Wrocławskim Radio Ram czy na Schaubuden Sommer w Dreznie.

YouTube player


Kapela Timingeriu to wszechstronni artyści związani zarówno ze sceną muzyki alternatywnej (Małe Instrumenty, Sutari, Rajzefiber, Joint Devision, Ślina), jazzowej (Rybicki/Kozera, EABS, Sundogs) jak i z teatrem ( Teatr Gardzienice, Teatr Pieśń Kozła). 

YouTube player

Kapela Timingeriu to wszechstronni artyści związani zarówno ze sceną muzyki alternatywnej (Małe Instrumenty, Sutari, Rajzefiber, Joint Devision, Ślina), jazzowej (Rybicki/Kozera, EABS, Sundogs) jak i z teatrem ( Teatr Gardzienice, Teatr Pieśń Kozła). 

źródło – folibamanagement.com

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

16:00

  • INOWŁODZKIE PRZYSMAKI – KERiI w Inowłodzu
  • WIEJSKIE SMAKOŁYKI -KGW BRZUSTÓW
  • ANNA BEDNARCZYK I EWA NAGÓRSKA – RĘKODZIEŁO

18:00

  • TRZY SPOJRZENIA – WERNISAŻ A. LUTERACKA, T. CZARNECKI, J. LUTERACKI

Trwają też zapisy na wycieczkę 20 lipca: Trasa: Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Spała – Konewka – Inowódz – Łódź. Cena za osobę 50 zł. Organizatorem wycieczek jest Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH