G-N8HC0LQYDH G-N8HC0LQYDH
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCIMała historia wypożyczalni samochodowych – od pasji do biznesu

Mała historia wypożyczalni samochodowych – od pasji do biznesu

Założenie wypożyczalni aut wydaje się prostym pomysłem na biznes. Pozory potrafią jednak być zwodnicze. Stuletnia historia tej branży pokazuje z jakimi problemami musieli mierzyć się pierwsi przedsiębiorcy wypożyczający auta. Jak stworzyć modę na wynajem samochodów w USA, mając do dyspozycji jednego starego Forda T i mimo to odnieść sukces na miarę american dream? W jaki sposób przetrwać kryzysy, drugą wojnę światową i upowszechnić wypożyczalnie aut na wszystkich kontynentach? To tylko przykłady wyzwań, które pojawiały się przed pionierami popularnej obecnie branży wynajmu samochodów.

 

 

Zaczęło się od Forda – niepozorne początki wypożyczania aut

 

Pierwsza wypożyczalnia samochodów powstała w 1916 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej właściciel Joe Saunders był najpierw sprzedawcą nieruchomości, a jego praca wiązała się z częstymi podróżami. Gdy po przejechaniu wielu mil zepsuł mu się samochód, omal nie doprowadziło go to do bankructwa. Kiedy zdecydował się wynająć od jednego z pracowników jego firmy Forda T, za który płacił mu 6 centów na milę, wpadł na pomysł własnego biznesu.

 

Saunders kupił używany samochód tej marki i zaczął wynajmować go miejscowym biznesmenom i bogaczom. Za przejechanie jednej mili liczył sobie, wygórowaną jak na tamte czasy, kwotę w wysokości 10 centów.

 

Auta nie miały jeszcze wtedy licznika kilometrów ani prędkościomierzy, więc przebyty dystans mierzono za pomocą kija z podziałką umieszczonego w zbiorniku. Pomimo wysokich cen wynajmu, Joe Saunders odniósł wielki sukces – po zaledwie 10 latach swojej działalności prowadził wypożyczalnie w 21 stanach i dysponował kilkuset samochodami.

 

 

Pierwszy konkurent na rynku wynajmu samochodów

 

Niedługo po otwarciu pierwszej wypożyczalni samochodów, bo już w 1918 r., powstała kolejna, tym razem w Chicago. Jej właścicielem był Walter Jacobs. Szybko stał się on jednym z krajowych liderów tej branży. Udało mu się stworzyć biznes, który przetrwał nawet Wielką Depresję w latach 30. Kryzys doprowadził zresztą do upadku jego głównego konkurenta – Saundersa. Firma Waltera Jacobsa działa aż do dzisiaj i należy do największych na świecie.

 

 

Moda na szybkie podróżowanie sposobem na rozwój branży wynajmu aut

 

Po drugiej wojnie światowej wypożyczalnie aut przeżywały kryzys. Okazją do zmiany tej sytuacji okazało się upowszechnienie kolei. Klienci potrzebowali szybkiego transportu pomiędzy podróżami pociągami. Firmy zajmujące się wynajmem aut zaczęły powstawać blisko dworców kolejowych. Podróżni po nadaniu telegrafu do wypożyczalni, odjeżdżali potem ze swojej stacji wynajętym samochodem.

 

Kolejnym przełomem w branży wypożyczalni była rosnąca popularność samolotów. Podobnie jak w przypadku kolei, wypożyczalnie samochodów wykorzystały swoją szansę. Do tej pory klienci chętnie wynajmują auto, by zdążyć na samolot lub kontynuować podróż z lotniska.

 

 

Paryski sposób na wypożyczalnie aut – nowa branża w Europie

 

W Europie wypożyczalnie aut pojawiły się dopiero w 1949 r. za sprawą paryskiego Europcar. Jego działalność to historia szybkiego sukcesu. W zaledwie dwadzieścia lat firma ta została liderem francuskiego rynku wynajmu aut. Jej rosnąca popularność przyciągnęła uwagę znanego producenta samochodów Renault. Wykupił on Europcar i umożliwił firmie rozwój w innych europejskich krajach. W 1973 roku powstało pierwsze biuro poza Francją. Za przykładem Europcar poszły kolejne firmy na terenie całej Europy.

 

Branża wypożyczalni samochodów przebyła długą drogę, od niewielkiej firmy założonej w Nebrasce do prężnego światowego rynku wynajmu. 100 lat historii pokazuje, jak jeden dobry pomysł inspiruje kolejnych przedsiębiorców. Dzięki ciężkiej pracy pierwszych liderów w branży wynajmu samochodów, wypożyczalnie aut odniosły sukces na całym świecie.

 

Autorem artykułu jest wypożyczalnia samochodów z Łodzi Metropolis Rent

 

http://wypozycz.net/kontakt/

ul.Jaracza 108

90-244 Łódź

tel.: 42-663-87-71

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH