środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCIZlot Grup Paramilitarnych w obiektywie

Zlot Grup Paramilitarnych w obiektywie

W dniach 9 – 10 kwietnia br. odbywał się w Inowłodzu Zlot Grup Paramilitarnych, stanowiący preludium do przypadających w 2016 r. obchodów 950 rocznicy istnienia Inowłodza. Impreza podkreślająca bogactwo i dorobek historyczny miejscowości miała charakter otwarty i przyciągnęła fascynatów historii, a w szczególności militariów.

W sobotę rozpoczęto od uroczystego apelu i prezentacji grup rekonstrukcyjnych. W zlocie udział wzięło około 150 rekonstruktorów.

DSC00272

W samo południe odbył się bieg o „Puchar Wójta”. Zaraz po nim miał miejsce turniej strzelecki z broni pneumatycznej oraz prezentacja sprzętu i pojazdów militarnych. W zamkowej komnacie weteran wojen w Afganistanie i Iraku opowiedział o ciężkiej pracy na misji. A wieczorem organizatorzy zaprosili do wysłuchania koncertu patriotycznego w wykonaniu duetu: Magdaleny Tunkiewicz i Wojciecha Bardowskiego.

DSC00003

Po koncercie uczestnicy zlotu w uroczystym przemarszu udali się na cmentarz rzymskokatolicki w Inowłodzu do miejsca domniemanego pochówku Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, gdzie złożyli kwiaty, zapalili znicze i oddali cześć Jego pamięci wystrzałem salw honorowych. W niedzielę turyści licznie odwiedzający Inowłódz mogli podziwiać pokaz koni w galopie. Niebywałą atrakcją okazała się prezentacja kunsztu jazdy konnej w wykonaniu Pułku Ułanów.

A. Ciołak
fot. A. Ciołak

A w godzinach południowych odbył się Pokaz Walk Rycerskich z przełomu XIV / XV wieku. Mimo niesprzyjającej aury turyści dopisali, szczególnie drugiego dnia, zamykającego zlot.

ryce
Więcej zdjęć na naszym profilu na FB

Tekst / foto dzień II: M. Werkowska, A.Ciołak

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH