Pobiegli „Tropem Wilczym” w Spale

0
1773
SONY DSC
Reklama

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

3 marca w Spale odbył się Bieg Tropem Wilczym, bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami biegu byli Lasy Państwowe Nadleśnictwo Spała, Gmina Inowłódz oraz COS Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale. Uroczystość rozpoczęto w pobliżu Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta. Po wysłuchaniu przez zebranych hymnu państwowego uroczystości rozpoczął Komendant Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” poprowadził Apel Pamięci wspominając żołnierzy poległych za wolność Ojczyzny, po czym nastąpiło odczytanie listu skierowanego przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy do uczestników biegów odbywających się w tym dniu w całej Polsce. W liście skierowanym do uczestników prezydent zaapelował o pamięć i wierność ideałom, które przyświecały Niezłomnym, „Pamiętajmy o ich bohaterstwie i pozostańmy wierni wartością, które im przyświecały” – zaapelował Andrzej Duda. 
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem leśnika i tablicy upamiętniającej spalskie harcerki uczestnicy udali się na pobliski parking gdzie wyznaczono miejsce startu. Cała trasa liczyła 4 km z punktem zwrotnym na 1.963 km. Uczestnicy dobiegając na metę, która znajdowała się na stadionie COS zostali nagrodzeni medalami za udział w biegu. Następnie zgromadzili się w jednej z sali konferencyjnej gdzie odbył się wykład pt. „ Losy Żołnierzy Wyklętych”, który poprowadził Pan Tadeusz M. Płużański- polski dziennikarz, historyk, publicysta. Na zakończenie uczestnikom rozdano nagrody a  za zajęcie I miejsca puchary.

E.Karwat

Reklama