Wyrazem polityki historycznej jest działalność edukacyjna, tworzenie pomników pamięci oraz otwieranie muzeów i innych instytucji pamięci narodowej. Obecnie, dokument strategiczny, dotyczący polskiej polityki historycznej tworzony jest przez grono ekspertów pod pieczą Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który uważa, że kształtowanie postaw patriotycznych Polaków jest bardzo istotną kwestią. Ponadto formacja rządząca stale podkreśla rangę i znaczenie mechanizmów polityki historycznej w tworzeniu wspólnoty narodowej.
Cele polityki historycznej
Głównym zadaniem polskiej polityki historycznej jest tworzenie przekazów publicznych na temat przeszłości. Ma to na celu zwiększyć świadomość historyczną oraz kształtować postawy patriotyczne wśród polskiego społeczeństwa. Szczególnie istotną kwestią są przekazy informacyjne na temat II wojny światowej – holokaustu i związanego z tym zjawiskiem kontrowersyjnego sformułowania „polskie obozy śmierci”. Ma to znaczenie w kontekście sporu dyplomatycznego pomiędzy Polską a Izraelem, o którym można przeczytać, m.in. na serwisie internetowym Salon24. Ważnymi elementami polskiej polityki historycznej są również:
- działalność edukacyjna i wychowawcza,
- działalność naukowa (np. finansowanie badań naukowych),
- tworzenie instytucji wyspecjalizowanych,
- tworzenie świąt narodowych,
- nadawanie nazw ulicom i placom,
- nadawanie orderów i innych oznaczeń za zasługi.
Polska polityka historyczna w latach 2015-2017
Jednym z priorytetów polskiej polityki historycznej za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości jest uczczenie pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Przejawia się to organizowaniem miesięcznic smoleńskich oraz stawianiem pomników w różnych miastach w Polsce. Ponadto imieniem zmarłego Lecha Kaczyńskiego nazywa się place i ulice. Innym elementem polskiej polityki historycznej jest utworzenie Polskiej Fundacji Narodowej, której celem jest propagowanie dobrego imienia Polski za granicą. Ważne zadania do wypełnienia w tym zakresie ma również Instytut Pamięci Narodowej. Jednym z jego ostatnich działań jest opublikowanie edukacyjnego filmu „Niezwyciężeni”, który w pigułce ukazuje przebieg II wojny światowej. Wśród działań w obrębie polityki historycznej można wymienić również: zmianę listy lektur oraz utworzenie nowego święta narodowego 12 lipca (Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej).
Zobacz także: Najnowsze ustalenia na temat katastrofy smoleńskiej – nowe nagrania i komentarze