piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaTak było na pokazach ratownictwa w Inowłodzu

Tak było na pokazach ratownictwa w Inowłodzu

Dni Bezpieczeństwa Gminy Inowłódz na stałe wpisały się w kalendarz zdarzeń naszej gminy. Z uwagi na stan epidemii tegoroczna edycja była jednodniowa.


W piątkowe przedpołudnie 2 października na terenie byłego OSiR TAMA w Inowłodzu rozpoczęło się ćwiczenie. Założeniem do ćwiczenia było zdarzenie drogowe, w którym to kierowca samochodu osobowego z nieznanych przyczyn nie wykonał skrętu w lewo przez co wpadł do rzeki Pilicy. Obecni na pobliskiej plaży wczasowicze zawiadomili Powiatowe Stanowisko Kierowania w Tomaszowie Mazowieckim dzwoniąc na numer 998. Przepływający kajakarze zauważyli zaistniałe zdarzenie i podjęli próbę udzielenia pomocy poszkodowanym w samochodzie, przy czym sami stali się poszkodowanymi.
Na miejsce zdarzenia jako pierwsza przybyła jednostka OSP z Inowłodza. Po wstępnym rozpoznaniu przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi (KDR) strażacy przystąpili do prowadzenia akcji ratowniczej mającej na celu uwolnienie kierowcy pojazdu. Dyżurny Stanowiska Kierowania do pomocy zadysponował jednostkę OSP z Królowej Woli. W związku z tym, że uszkodzeniu uległy drzwi należało użyć sprzętu hydraulicznego. Strażacy wspólnie z obydwu jednostek uwolnili poszkodowanego i udzielili pierwszej pomocy. W tym samym czasie strażacy z PSP Tomaszów wyposażeni w bezpieczny sprzęt do ratowania poszkodowanych na wodzie rozpoczęli akcję udzielania pomocy poszkodowanym kajakarzom. Do pomocy włączyła się jednostka OSP Brzustów.
Na miejsce ćwiczeń zaproszono seniorów z Gminy Inowłódz oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Inowłodzu.

YouTube player

Kolejnym punktem Dni Bezpieczeństwa Gminy Inowłódz był pokaz i szkolenie Komendy Powiatowej PSP z Tomaszowa Mazowieckiego prowadzone przez asp. mgr Katarzynę Kowalską na temat „Czad i ogień – obudź czujność”.

Szkolenie i pokaz przeprowadzono w nowym wystawowym namiocie Komendy PSP. Atrakcją dla wszystkich zgromadzonych było losowanie czujek czadu. Dzieci otrzymali także materiały szkoleniowe.

YouTube player

Ostatnim punktem ćwiczenia było szkolenie na temat bezpieczeństwa poruszania się na drogach publicznych przeprowadzone przez funkcjonariusza policji st. asp. Monikę Czarnecką Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim oraz przy udziale Komendanta Komisariatu Policji w Czerniewicach podinsp. Krzysztofa Ludwiczaka.

YouTube player

Tak jak w roku ubiegłym, tak i w bieżącym włączył się Starosta Powiatu Tomaszowskiego, delegując Pana Tomasza Wojtaszka – Kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym, który to nadzorował działania strażaków ochotników z OSP Tomaszów Mazowiecki. Strażacy ochotnicy z Tomaszowa wykonywali swoje zadania przy użyciu łodzi płaskodennej z napędem silnikowym.

YouTube player

IV Edycję Dni Bezpieczeństwa Gminy Inowłódz omówił ze strażakami Zastępca Komendanta PSP w Tomaszowie Mazowieckim, a podsumowania ćwiczenia dokonał Wójt Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki, który podziękował:

  • Zastępcy Komendanta PSP w Tomaszowie Mazowieckim bryg. Dariuszowi Polańskiemu oraz wszystkim strażakom z komendy powiatowej, Druhom strażakom z OSP Inowłódz, OSP Królowa Wola, OSP Brzustów i OSP Tomaszów, mł. asp. mgr Remigiuszowi Ambrozik za komentarz bieżących zdarzeń, Komendantowi Komisariatu Policji w Czerniewicach podinsp. Krzysztofowi Ludwiczakowi,
  • Panu Andrzejowi Ambroziak z firmy Amber za zorganizowanie i przeprowadzanie akcji udzielania pomocy kajakarzom,
  • zebranym Seniorom na czele z Panią Barbarą Opacką – Przewodniczącą Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Inowłódz,
  • uczniom ze Szkoły Podstawowej w Inowłodzu na czele z Panią Dyrektor Jolantą Łon oraz wszystkim pracownikom Urzędu Gminy, który włączyli się w organizacje i przygotowanie akcji po czym Pan Wójt zaprosił wszystkich biorących udział w ćwiczeniu na wspólną grochówkę.

Tekst: Grygiel K., Foto: Karwat E.
Foto/wideo: Robert Karbownik

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH