wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaW kościele św. Idziego w Inowłodzu odnaleziono zamurowane szczątki ludzkie!

W kościele św. Idziego w Inowłodzu odnaleziono zamurowane szczątki ludzkie!

W połowie lipca br., w kościele św. Idziego w Inowłodzu, Stowarzyszenie „Wizna 1939” przeprowadziło wstępny rekonesans, mający na celu przygotowanie się do szczegółowych poszukiwań miejsca pochowania lub ukrycia szczątków mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Teza, jakoby szczątki Hubala znajdowały się w kościele św. Idziego, została zawarta i uzasadniona w książce pt. „Tu spoczywa Hubal” (wyd. Stowarzyszenie „Wizna 1939”; kwiecień 2022), będącej wynikiem prowadzonych od kilku lat badań i poszukiwań miejsca spoczynku Hubala.

Okazało się, że już podczas tego wstępnego rozpoznania udało się odnaleźć poszukiwane miejsce – „kryptę” z zamurowanymi szczątkami ludzkimi (!).

Krypta znajduje się w jednej ze ścian kościoła, w miejscu wcześniej przez nas typowanym, opisanym w książce „Tu spoczywa Hubal”.

W miejscu tym natrafiliśmy na wystający poza „kryptę” niewielki fragment kości ludzkiej, który został zabezpieczony i przekazany do dalszych badań. Ponadto, dzięki istniejącej szczelinie możliwe było „zajrzenie” do wnętrza „krypty” przy pomocy kamery endoskopowej. Co prawda było to bardzo ograniczone badanie, jednakże z obrazu wynika, że wewnątrz znajdują się inne szczątki ludzkie, m.in. kość czaszki i, prawdopodobnie, kość miedniczna (zaznaczone strzałkami na załączonym poniżej zdjęciu).  

Potwierdziło się zatem, zgodnie z naszymi przewidywaniami, że w kościele św. Idziego w Inowłodzu znajduje się miejsce, w którym zostały zamurowane szczątki ludzkie. Czy są to szczątki Hubala? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, my jednak głęboko w to wierzymy, bo wszystkie poszlaki na to wskazują…

W związku z odnalezieniem w ścianie kościoła św. Idziego w Inowłodzu miejsca ukrycia szczątków ludzkich, Stowarzyszenie „Wizna 1939” zwróciło się już do Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wyrażenie zgody na „otwarcie krypty”, w celu ich wydobycia i pochowania.

O postępie prac będziemy informowali w kolejnych komunikatach.

źródło – https://wizna1939.eu/index.php/162-w-kosciele-sw-idziego-w-inowlodzu-odnaleziono-zamurowane-szczatki-ludzkie

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH