piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaXI Powiatowe Ostatki w Rokicinach

XI Powiatowe Ostatki w Rokicinach

13 lutego 2018 r., we wtorek, w Świetlicy Wiejskiej w Łaznowie odbyły się XI Powiatowe Ostatki ROKICINY 2018. Ostatkizapusty oznaczają ostatnie dni karnawału, zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek. Następny dzień, czyli Środa Popielcowa,  oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Obydwa święta są świętami ruchomymi.

Tradycja nakazuje, aby ostatni dzień karnawału spędzić hucznie i wesoło. Taką też była zabawa w gminie Rokiciny. Organizatorami byli: Wójt Gminy Rokiciny – Pan Jerzy Rebzda,  Starosta Powiatu Tomaszowskiego – Pan Mirosław Kukliński, Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach z Panią Dyrektor Pauliną Dudek i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Rokiciny pod kierownictwem Pani Anety Waszczykowskiej.

Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia tradycji związanej z końcem karnawału, promocja gmin powiatu tomaszowskiego i integracja mieszkańców powiatu, w szczególności środowisk wiejskich.

Udział w konkursie wzięło osiem grup artystycznych i były to: „Niebrowianki”
z gminy Tomaszów Mazowiecki, KGW Luboszewy z gminy Lubochnia, KGW Stanisławów Studziński z gminy Czerniewice, KGW Żelechlin z gminy Żelechlinek, „Skrzynkowianki”
z gminy Ujazd, „Ludowiacy od Będkowa” z gminy Będków, Kabaret „Wcięci Przypadkiem” z Sadykierza w gminie Rzeczyca i „Brzustowianie” reprezentujący naszą gminę. W każdym zespole byli przebierańcy, wcieleni m. in. w postaci: niedźwiedzia, kozy, króla, diabła, anioła, dziada, czy  baby. Każda grupa śpiewała charakterystyczne dla końca karnawału przyśpiewki ludowe. Zespołom towarzyszyli też muzycy, grający na akordeonach, bębenkach, skrzypcach
i saksofonie.

Komisja konkursowa przyznała I miejsce grupie KGW Żelechlin z gminy Żelechlinek. Pozostałe drużyny zajęły równorzędne drugie miejsce, w tym „Brzustowianie” z gminy Inowłódz.

Tekst: M. Werkowska

Foto: W. Matusiak

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH