G-N8HC0LQYDH G-N8HC0LQYDH
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaXI Powiatowe Święto Ziemniaka za nami

XI Powiatowe Święto Ziemniaka za nami

1 października br. w sobotnie, piękne jesienne popołudnie odbyło się XI Powiatowe Święto Ziemniaka w Brzustowie pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Witolda Stępnia. Tegoroczne wydarzenie miało szczególny charakter bowiem odbyło się w ramach Jubileuszu 950 – lecia Inowłodza. 

Impreza rozpoczęła się blokiem dla dzieci, przeprowadzono liczne konkursy i zabawy dla najmłodszych. Następnie rozstrzygnięty został gminny konkurs plastyczny organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Brzustowie. Po czym na scenie zaprezentował się Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”. Oficjalnego otwarcia i powitania gości dokonał Wójt Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki. Po części oficjalnej rozpoczęto zmagania konkursowe Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu tomaszowskiego w „Reklamie Ziemniaka”.

W dalszej części programu na scenie podsumowano konkursy powiatowe. Komisja w składzie: Agnieszka Biniek, Leszek Ogórek, Anna Król – Pospieszny i Barbara Maciejczyk w Konkursie na Reklamę Ziemniaka, I miejsce przyznała reprezentacji Gminy Inowłódz – KGW Brzustów. Z kolei największego ziemniaka zgłosiła Pani Bożena Szczepańska z Gminy Lubochnia. Wręczone zostały również puchary zwycięzcom powiatowego konkursu w rzucie gumofilcem, który przeprowadzony został w trzech kategoriach: VIP I miejsce zajęli: Bogdan Kącki
i Dariusz Klimczak, w kat. mężczyzn najdalej rzucił Pan Rafał Biniek z Tomaszowa Maz.,
z kobiet najlepsza była Pani Monika Drużdż z Brzustowa, a wśród dzieci: Cyprian Baranowski z Inowłodza.

YouTube player

W programie artystycznym na scenie zaprezentowały się Zespoły Ludowe: „Królowianie”
i „Brzustowianie”. Zaś Kabaret „Weźrzesz” w programie satyrycznym rozbawił publiczność do łez. Jako gwiazda wieczoru wystąpił Zespół Ludowy „Rokiczanka” pochodzący z Rokitna w Gminie Lubartów. To grupa pasjonatów polskiej muzyki ludowej. Zespół jest muzycznym „tyglem” splatającym w sobie dwa różnorodne światy. Pierwszy z nich tworzą śpiewacy – miłośnicy kultury ludowej, poświęcający się bez reszty propagowaniu naszej polskiej tradycji. Drugi stanowią muzycy, którzy w doskonały sposób łączą instrumentalną wirtuozerię z tradycyjnymi melodiami muzyki ludowej. Wszystkich łączy wspólna pasja działania i tworzenia. Całość stanowi swoistą, muzyczną etno-perełkę, której brzmienie od lat wyróżnia się na polskiej scenie folklorystycznej. Oryginalność utworów wynika z jasności i prostoty przekazu, bez zbędnej komplikacji sfery instrumentalnej i wokalnej z jednoczesnym położeniem najwyższego nacisku na charakter i jakość wykonania.
W role konferansjerów wcielili się: Pani Mirosława Olas i Pan Roman Rodakowski. Imprezie towarzyszyły, jak co roku: degustacja potraw ziemniaczanych oraz ognisko z pieczonymi ziemniakami, o które zadbali strażacy OSP w Brzustowie. Biesiada trwała do późnych godzin wieczornych w towarzystwie Zespołu „Quattro”.

Tekst: M. Werkowska

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH