piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaDowiedz się, jak wykonać oczko wodne z kaskadą lub fontanną!

Dowiedz się, jak wykonać oczko wodne z kaskadą lub fontanną!

Budowa oczka wodnego to doskonały sposób na udekorowanie i urozmaicenie ogrodu lub działki. Warto jednak pamiętać o tym, że budowę sadzawki należy dobrze zaplanować, poprzedzając jej wykonanie odpowiednim projektem i zakupem niezbędnego sprzętu.

Jak wykonać oczko wodne? W jaki sposób dodać do niego kaskadę lub fontannę? Czytaj dalej i poznaj odpowiedź na te i inne pytania!

Projektowanie oczka wodnego

Jednym z najważniejszych etapów wykonywania oczka wodnego, jest przygotowanie samego projektu sadzawki. W tym celu warto sięgnąć po projekty Twojej działki, które pomogą Ci sprawdzić, czy kopiąc w ziemi, nie napotkasz przeszkód w postaci rur lub światłowodów. Sugeruje się, aby oczko wodne w ogrodzie znajdowało się w miejscu częściowo (lecz nie całkowicie) zacienionym. Będzie to zapobiegało nadmiernemu powstawaniu glonów, przy jednoczesnym zapewnieniu światła słonecznego wszystkim roślinom!

W przypadku małych, przydomowych sadzawek nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, chyba że rozmiar zbiornika przekroczy 50 metrów kwadratowych. O zgodę trzeba też wnioskować w przypadku projektu budowy oczka na niezabudowanej działce pod lasem. W wielu przypadkach będziesz mógł liczyć na dofinansowanie.

Te narzędzia i akcesoria będą Ci potrzebne!

Przed rozpoczęciem budowy powinieneś zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Przede wszystkim są to materiały potrzebne do wyłożenia dna oczka wodnego, czyli folia oraz piasek lub włóknina. Przydadzą się również kamienie, które wrzucisz na dno oraz wedle pomysłu ułożysz dookoła brzegu. Do wykopania sadzawki przyda się również porządna łopata ogrodowa. W trakcie zakupów warto zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie konieczny do uruchomienia sadzawki, czyli pompy i filtry do wody. Do dbania o czystość w zbiorniku mogą przydać się specjalne środki z żywymi bakteriami, natomiast śmieci wyłowisz z pomocą siatki. Wszystko do oczka wodnego znajdziesz w https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne.

Budowa oczka krok po kroku

Po wykonaniu projektu przychodzi czas na wykopanie niecki i oczyszczenie dna z kamieni. Dodatkowo warto wyłożyć je wcześniej polecaną włókniną lub zasypać trochę piaskiem. Następnie na przygotowany teren należy położyć folię do oczka wodnego i zamontować pompę do wody. jeszcze przed uzupełnieniem sadzawki wodą trzeba zadbać o jej brzeg i zabezpieczenie folii. Można to zrobić przy pomocy dużych i płaskich kamieni, które później świetnie skomponują się z roślinami. Ich sadzenie jest ostatnim krokiem. Nie zapomnij, aby na odpowiedniej głębokości znalazły się dopasowane do niej gatunki roślin!

Dodawanie kaskady lub fontanny

Kaskady i fontanny nie tylko są świetną ozdobą, lecz ich zadaniem jest również natlenianie wody poprzez utrzymywanie jej w ruchu. Jak wykonać je szybko i bezpiecznie? Najlepszym sposobem jest zakupienie gotowego sprzętu wraz z certyfikatem bezpieczeństwa i instrukcją montażu. Osoby, które chcą zająć się stworzeniem kaskady samodzielnie, muszą wyposażyć się w specjalną folię elastyczną, a także duże kamienie lub skałki. Na dnie sadzawki należy umieścić pompę wodną, która pozwoli wodzie wypływać w postaci przygotowanego wodospadu.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator on Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław on Kolejna porażka IKS