czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaINOWŁÓDZKrólewski tron odsłonięty

Królewski tron odsłonięty

W końcu po 154 latach Inowłódz odzyskał prawa miejskie . 12 stycznia br. właśnie z tej okazji odsłonięto tron królewski i przekazano symboliczny klucz do bram miasta.

Wydarzenie to odbyło się w centrum miasta na placu Kazimierza Wielkiego, na którym niegdyś znajdował się rynek. Licznie zebrani mieszkańcy, goście oraz przedstawiciele okolicznych gmin, miast i urzędów przybyli by uczcić to wydarzenie. Inowłodzki kasztelan Piotr Pastusiak przeczytał obwieszczenie, którego treść brzmiała:

– Wszem i wobec głosimy czyniąc, by po wsze czasy znanym było, iż gród Inowłódz na powrót prawa miejskie odzyskuje i miastem się stawa. Jako ówczas jaśnie panujący król Kazimierz I, Wielkim zwany, uczynił w roku pańskim 1344, tako primus inter pares (łac. pierwszy wśród równych sobie – przypis redakcji) i Rada Ministrów najjaśniejszej Rzeczypospolitej dekretem rozporządzenia z dnia 27 lipca Anno Domini 2023 roku zarządzili, że od 1 stycznia roku pańskiego 2024 Inowłódz miastem będzie. Vivat!

Następnie Pani Sołtys Inowłodza Lidia Kacprzak przekazała klucze do bram miasta Panu burmistrzowi Bogdanowi Kąckiemu.

– Mam nadzieję, że ten klucz otworzy spiżowe wrota zaszłości i pozwoli się rozwijać naszemu miastu –

Na koniec uroczystości na placu Kazimierza Wielkiego wszyscy jej uczestnicy stanęli do pamiątkowej, zbiorowej fotografii.

Dalsze uroczystości odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima, gdzie otwarto nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Inowłodzu. Przedstawiono także prezentację, w której pokazano inwestycje zakończone w 2023 roku oraz nowe, które będą realizowane w roku 2024. Wykład pt. „Inowłódz – osada, wieś, miasto? Przyczynek do historii praw miejskich” wygłosił Doktor Jędrzej Tomasz Kałużny. Wręczono także tytuły Honorowego Obywatela Gminy Inowłódz. Padło wiele miłych słów oraz podziękowań.

YouTube player
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH